Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Co nowego w radomskim seminarium?

Dom formacji przyszłych księży tworzy obecne osiemdziesięciu kleryków. Czy to dużo?

O teologii ikony w kontekście dzisiejszego świata, który jest cywilizacją niepogłębionych obrazów, mówił ks. Marek Jagodziński   O teologii ikony w kontekście dzisiejszego świata, który jest cywilizacją niepogłębionych obrazów, mówił ks. Marek Jagodziński
Wykład posiadał także mocne elementy ekumeniczne, pokazujące duchowe związki między myślą wschodu i zachodu chrześcijańskiej Europy
Ks. Zbigniew Niemirski/GN
Lista obecności

Tegoroczny początek roku akademickiego, jak i w latach poprzednich, był świętem klerycko-studenckiej społeczności przy ul. Młyńskiej oraz osób tworzących to miejsce. O jego charakterze i podejmowanych tematach przemówień i wykładów w sporej mierze decydowała bliskość Roku Wiary, który 11 października rozpocznie uroczyście Benedykt XVI, a który w naszej diecezji swój początek weźmie dwa dni później. – Nie zostaje się kapłanem w pojedynkę – mówił w czasie homilii zgromadzonym w seminaryjnej kaplicy bp Henryk Tomasik, wskazując na potrzebę bycia w Kościele. Odnosząc się do kontekstu doczesności i tak często wrogiej postawy wobec Kościoła, ordynariusz przywoływał nowotestamentalny Pierwszy List św. Piotra: „Bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest”. Mówił także o koniczności tworzenia harmonii między studium, czyli nauką, a milczeniem, a więc formacją.

W Auli bł. Jana Pawła II odbyła się uroczysta immatrykulacja nowych studentów, wysłuchano radosnego hymnu „Gaudeamus” oraz sprawdzono listę obecności. Inauguracyjny wykład o teologii obrazu wygłosił ks. prof. UKSW dr hab. Marek Jagodziński. Tej sesji o charakterze administracyjno-naukowym przewodniczył dziekan Wydziału Teologicznego UKSW z Warszawy ks. prof. Piotr Tomasik.

– Obecny rok akademicki to 24. rok istnienia naszego seminarium w Radomiu i 20. rok samodzielnej działalności seminarium diecezji radomskiej. Po raz pierwszy nie wypowiem słów powitania wobec bp. Edwarda Materskiego, budowniczego tego gmachu i wobec bp. Stefana Siczka, który mieszkał w seminarium. Obaj biskupi zmarli w minionych miesiącach. Wciąż odczuwamy potrzebę wyrażenia im wdzięczności za wszystkie karty naszej historii, jakie tu zapisali – mówił rektor seminarium ks. dr Jarosław Wojtkun. Waszemu Instytutowi życzę rozwoju – mówił nowy dziekan Wydziału Teologicznego   Waszemu Instytutowi życzę rozwoju – mówił nowy dziekan Wydziału Teologicznego
Ks. prof. UKSW dr hab. Piotr Tomasik jest katechetykiem, autorem świetnych podręczników do nauczania religii
Ks. Zbigniew Niemirski/GN

Rektor powiadomił też o zmianach personalnych. Za lata pracy dydaktycznej podziękował o. prof. Zachariaszowi Jabłońskiemu, paulinowi z Jasnej Góry. Wyraził wdzięczność na sześć lat pracy na stanowisku dyrektora ekonomicznego seminarium ks. Marka Kucharskiego, który został proboszczem w parafii Góra Puławska. Powitał nowego ojca duchownego seminarium, ks. Zenona Salę, który wrócił z misji w Kamerunie, nowego wykładowcę prawa kanonicznego ks. dr. hab. Jerzego Adamczyka oraz nowego dyrektora ekonomicznego ks. Mariusza Wincewicza.

Nowy rok akademicki przyniósł także zmiany we władzach Instytutu Teologicznego UKSW w Radomiu. Dwie kadencje na stanowisku dyrektora zakończył ks. dr Dariusz Skrok. Zastąpił go ks. prof. Ignacy Bokwa, którego wesprze ks. prof. UKSW dr hab. Marek Jagodziński.

I jeszcze jedna nowość tego roku: do dwóch specjalności studiów, kapłańskiej i pastoralno-katechetycznej dołączyła specjalność muzyka kościelna. Koordynatorką zajęć została prof. Maria Szymanowicz, kierownik instrumentologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Po kilkunastu latach przerwy wraca więc dawna współpraca z lubelską uczelnia.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy