• facebook
 • rss
 • Dlaczego biskup wierzy w Boga?

  Ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 01.01.2013 00:01

  W ostatnich godzinach starego roku młodzież z naszej diecezji, która uczestniczy w trwającym w Rzymie Europejskim Spotkaniu Młodych organizowanym przez wspólnotę z Taizé, spotkała się w bazylice św. Pankracego z bp. Henrykiem Tomasikiem.

  Spotkanie upłynęło w radosnej i szczerej atmosferze   Świadectwa młodych i ich pytania do pasterza dotykały spraw wiary
  Spotkanie upłynęło w radosnej i szczerej atmosferze
  Archiwum DA Radom
  – Pytaliśmy księdza biskupa, dlaczego wierzy w Boga i co robi, by rozwijać w sobie tę łaskę. Drążyliśmy także sprawy dotyczące ewangelizacji, katechezy w szkole, przebaczenia, egzorcyzmów oraz pełni zbawienia w Kościele katolickim – informują Anna Kowalczyk, Julia Ziółko i Irmina Szmit.

  Zanim przyszedł czas na pytania, była modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. – Potem przed wystawionym w Najświętszym Sakramencie Panem Jezusem nasz ordynariusz poprowadził modlitwę uwielbienia Boga za łaskę wiary odkrywanej w Kościele. Następnie wysłuchaliśmy trzech świadectw naszych rówieśników, którzy odpowiadali na pytanie: dlaczego wierzę? – mówią studentki, a jedna z nich dodaje: – Spotkanie bardzo mnie zbudowało, dowiedziałam się bowiem, że biskup traktuje nas poważnie i dzieląc się z nami niesamowitą wiedzą, uważa, że jesteśmy na takim poziomie, że potrafimy to zrozumieć.

  W Europejskim Spotkaniu Młodych Taizé z naszej diecezji bierze udział 200 osób.

  Warto tu dopowiedzieć, że dość wyjątkowe było miejsce spotkania naszej młodzieży z ordynariuszem. Św. Pankracy to młodzieniec, który na początku IV w. został ścięty na arenie w czasie prześladowań chrześcijan, jakie w Rzymie rozpętał cesarz Dioklecjan. Do Wiecznego Miasta przybył z rodzinnej Frygii ze swym wujem. Tutaj przyjął chrzest z rąk papieża Marcelina.

  Bazylikę nad grobem męczennika (na rzymskim wzgórzu Janiculum) wzniesiono około roku 500 na polecenie papieża Symmachusa. 

  To kapłan z diecezji radomskiej, który studiuje w Wiecznym Mieście   Na Placu św. Piotra naszym na gitarze przygrywał ks. Mariusz Wilk
  To kapłan z diecezji radomskiej, który studiuje w Wiecznym Mieście
  Archiwum DA Radom
  Kościół potem kilkakrotnie przebudowywano. Od XVII w. opiekują się nim karmelici bosi. Na początku XIX w. świątynię splądrowały wojska Napoleona Buonapartego, a potem Giuseppe Garibaldiego. Od 1997 r. bazylika św. Pankracego znajduje się pod opieką polskich karmelitów, którzy zorganizowali tu między innymi obchody 1700. rocznicy śmierci męczennika.

  Corocznie, na przełomie starego i nowego roku, wspólnota z Taizé organizuje w jednym z europejskich miast modlitewne spotkania ekumeniczne nazywane pielgrzymką zaufania przez ziemię. Pierwsze w 1978 r. odbyło się w Paryżu. Do Rzymu młodzi przyjechali po raz czwarty. Młodzież zostaje przyjęta przez parafie. Zakwaterowanie ma miejsce u rodzin goszczących lub w obiektach publicznych, takich jak np. szkoły lub sale gimnastyczne.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół