• facebook
 • rss
 • Wspólnie oddali hołd jedynemu Panu

  Marta Deka

  dodane 06.01.2013 17:58

  „Tobie, Królu i Panie, kłaniają się radomianie” – pod takim hasłem ulicami Radomia przeszedł II Orszak Trzech Króli.

  Uczestnicy orszaku spotkali się na radomskim Rynku. Stąd po modlitwie „Anioł Pański”, którą poprowadził ks. Gabriel Marciniak, pomysłodawca imprezy, wyruszył barwny korowód, na czele którego jechali Trzej Królowie. W orszaku uczestniczyły całe rodziny oraz przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Andrzejem Kosztowniakiem, parlamentarzyści i samorządowcy. Nie zabrakło też przedstawicieli radomskich szkół. Prawie wszyscy mieli na głowach złote korony. Od organizatorów otrzymali też śpiewniki, by mogli wspólnie z zespołem śpiewać kolędy.

  Ewa Majcher wzięła udział w orszaku wraz ze swoimi uczniami z PSP nr 33. – Przyszliśmy tu, żeby oddać, tak jak Mędrcy ze Wschodu, hołd Panu Jezusowi. Mamy nadzieję, że ten pochód stanie się tradycją w naszym mieście. Takie marsze uczą dzieci publicznego przyznawania się do Jezusa Chrystusa. W dzisiejszych czasach jest to bardzo potrzebne. Myślę, że uczą też poczucia wspólnoty wiary, że to nie jest tylko moja prywatna wiara, ale jest wiarą całej wspólnoty Kościoła i możemy razem się tym cieszyć i wspólnie to wyznawać – mówi.

  Od Rynku orszak przeszedł ul. Rwańską, potem ul. Żeromskiego do placu przed Urzędem Miejskim. Tam wszyscy oddali pokłon Jezusowi w stajence. Po drodze zatrzymywali się sześć razy, by obejrzeć przygotowane przez uczniów radomskich szkół przedstawienia jasełkowe. Na Rynku „Zebranie rycerzy i królów” wykonali uczniowie LO im. Jana Kochanowskiego. Przy kościele oo. Bernardynów uczniowie z LO im. K. Baczyńskiego wystawili inscenizację „Anioł Boży zachęca do wytrwałości w marszu i przestrzega przed trudnościami”. Scena trzecia znajdowała się przy ul. Witolda. Tam Teatr Uśmiech z MDK wystawił przedstawienie „Diabły kuszą do pozostania w miejscu i skorzystania z przyjemności, które oferują”. Przed kościołem garnizonowym młodzież z LO im. S. Staszica wystawiła „Trzech Królów u Heroda”. Przy Sądzie Gospodarczym teatr działający przy MOK „Amfiteatr” wystawił „Walkę aniołów i diabłów”. A na placu przy Urzędzie Miejskim uczniowie SP nr 7 „Pokłon Jezusowi leżącemu w stajence, walka aniołów i diabłów”. Orszak Trzech Króli zakończyło wspólne śpiewanie z zespołem kolędniczym z DPS w Jedlance.

  Podobnie jak w roku ubiegłym Orszak Trzech Króli zorganizowała Rada Rycerzy Kolumba działająca przy parafii MB Bolesnej przy współpracy Urzędu Miasta. – Cieszymy się, że w tym roku przyszło jeszcze więcej osób. Było nas około 5 tysięcy. Zgodnie z hasłem „Tobie, Królu i Panie, kłaniają się radomianie” chcieliśmy wszyscy, nie patrząc na podziały polityczne i poglądy, przyjść, pokłonić się Jezusowi, czyli temu, który przyszedł na ziemię dać światu miłość. Wszyscy czekamy na miłość i tej miłości pragniemy. W tym geście pokłonienia się Jezusowi chcieliśmy zaprosić do naszych serc tę Bożą Dziecinę, tę Bożą miłość – powiedział ks. Gabriel Marciniak, proboszcz parafii MB Bolesnej, kapelan Rady 15216.

  Na zakończenie organizatorom i uczestnikom orszaku podziękował bp Henryk Tomasik. – Dziękuję za podtrzymywanie tej pięknej tradycji, która mówi o tym, że Ewangelia weszła w naszą kulturę. Szczęść Boże, błogosławionego roku – powiedział ordynariusz.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół