• facebook
 • rss
 • Pamięć rodowodu radomskiej Troi

  Ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 15.01.2013 18:38

  – Piotrówka to radomska Troja – mówi Adam Zieleziński, dyrektor muzeum. Organizatorzy wystawy „Piotrówka. Pamięć rodowodu” stawiają sobie za cel przybliżenie wyników badań archeologicznych w najstarszej części Radomia.

  Od lat, a ostatnio od 2009 r. archeolodzy i historycy badają najstarszą część miasta, gdzie w IX w. rozwinęły się najstarsze osiedla, dając początek grodowi nad Mleczną – Radomiowi. Na wystawie można będzie zapoznać się z bogato ilustrowanymi planszami tekstowymi omawiającymi przemiany krajobrazu okolic grodu w okresie holocenu (w tym: we wczesnym średniowieczu), z zabudową grodu i osad. Będzie można poznać stroje i rozrywki dawnych radomian, ich codzienne zajęcia i najważniejsze rzemiosła oraz broń. Mieszkańcy tamtych osiedli i najstarszego Radomia włączali się w wymianę handlową z Europą i Azją.

  Wystawa zaprezentuje najciekawsze zabytki odkryte przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie w trakcie badań milenijnych (1959-1974), a także obecnych prac wykopaliskowych (2009-2012).

    Rzemieślnicze wyroby z kości
  Ks. Zbigniew Niemirski/GN
  „Zwiedzający ekspozycję zobaczą szereg zabytków świadczących o wysokim poziomie życia dawnych radomian: tzw. „importy” czyli przedmioty przywożone przez kupców z różnych stron świata, wspaniałe ozdoby średniowiecznego stroju, a także przedmioty towarzyszące radomianom w życiu codziennym. Ważną częścią ekspozycji są eksponaty świadczące o rozwiniętym rzemiośle, wśród nich wyroby radomskich kowali, rogowników , bednarzy i garncarzy z okresu państwa pierwszych Piastów. Nowością są liczne zabytki (m.in. militaria i monety), wskazujące na ważną rolę tutejszego ośrodka w czasach ostatnich Piastów i w epoce Jagiellonów” – zapowiada folder przygotowany przez muzeum.

    Groty strzał znalezione na Piotrówce
  ks. Zbigniew Niemirski/GN
  Wystawa została przygotowana we współpracy z Instytutem Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie oraz Gminą Miasta Radom. Towarzyszy jej obszerny katalog, na który składa się wstęp pióra wybitnego archeologia-mediewisty prof. Andrzeja Buko, dyrektora Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oraz dwa artykuły przedstawiające najważniejsze odkrycia dawnych i współczesnych badań na Piotrówce autorstwa dr. Barbary Fuglewicz i dr. Macieja Trzecieckiego. W części katalogowej wydawnictwa znajdują się obszerne noty katalogowe ponad 280 zabytków wraz z fotografiami.

  Patronem medialnym wystawy jest „Gość Niedzielny”.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół