• facebook
 • rss
 • Modlitewniki mają swoje losy

  Marta Deka

  dodane 16.01.2013 15:18

  Sługa Boża Wanda Malczewska urodziła się w Radomiu. Tu została ochrzczona i przystąpiła do I Komunii Świętej. Przez 24 lata mieszkała w naszym mieście.

  W Miejskiej Bibliotece Publicznej otwarto wyjątkową wystawę pod hasłem „Habent sua fata libelli”. – To łacińskie powiedzenie oznacza, że książki mają swoje losy – wyjaśnia Ilona Michalska-Masiarz, kierownik działu promocji biblioteki. – One podlegają różnym dziejowym zawirowaniom, towarzyszą ludziom w ich życiowych przygodach, trudnościach i radościach – dodaje.

  Nowo otwarta wystawa poświęcona jest słudze Bożej Wandzie Malczewskiej. Eksponaty, które wystawia biblioteka, pochodzą z Muzeum Polskiego Modlitewnika im. Sługi Bożej Wandy Malczewskiej w Parznie (archidiecezja łódzka). Wanda Malczewska urodziła się w Radomiu, była ciotką słynnego malarza Jacka Malczewskiego i kobietą głębokiej wiary. Zasłynęła jako mistyczka, wizjonerka, patriotka i opiekunka ludu polskiego. W toku jest jej proces beatyfikacyjny. W 2012 roku minęło 190 lat od jej urodzenia.

    Ekspozycja przybliża też życie sługi Bożej Wandy Malczewskiej
  Marta Deka/GN
  Na wystawie można obejrzeć książeczki do nabożeństwa zesłańców syberyjskich czy popowstaniowych emigrantów. – Inne modlitewniki wędrowały wraz z armią gen. Andersa w czasie II wojny światowej. Do Parzna trafiło też kilka XIX-wiecznych egzemplarzy z Ukrainy, wśród nich „Modlitewnik wygnańca”. Inne modlitewniki, pisane na maszynie i ręcznie oprawione, pochodzą z okresu stalinowskiego, kiedy były kłopoty z kupieniem czegokolwiek związanego z wiarą katolicką – mówi pani Ilona. – I jeszcze jedna ciekawostka, jaką zaprezentujemy w bibliotece. W starych książeczkach do nabożeństwa bardzo często chowają się inne nietypowe druki – święte obrazki. Są one pamiątkami ważnych wydarzeń, czasami pomagają w dotrzymywaniu podjętych przyrzeczeń, przypominają o obowiązkach w wierze, o codziennej modlitwie. I one wzbogacą naszą wystawę – dodaje.

  Wystawa czynna będzie do 9 lutego. Grupy zorganizowane proszone są o umawianie się w dziale promocji (tel. 48 362 87 88). – W Roku Wiary warto zastanowić się, jaką rolę spełniają książki w przekazywaniu i pogłębianiu wiary. Może w tym pomóc nasza wystawa – zachęca do zwiedzania ekspozycji Ilona Michalska-Masiarz.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół