Nowy numer 13/2024 Archiwum

Trudna historia i bolesne doświadczenia

Piątek był przeznaczony dla Szydłowca. Sobota to przede wszystkim marsz grup strzeleckich z Suchedniowa do Bodzentyna i z Szydłowca do Wąchocka.

Zakończenie Centralnych Obchodów 150. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego w Wąchocku

Zbiórka uczestników uroczystości odbyła się przed Domem Langiewicza, gdzie podczas powstania mieścił się sztab dowódcy. Tablicę pamiątkową odsłonił Zdzisław Kurzyński z Kancelarii Prezydenta. Umieszczono ją na ścianie tak zwanego dworku Langiewicza. Takie same tablice zostały odsłonięte wcześniej we wszystkich czterech miastach, w których miały miejsce trzydniowe obchody.

Odsłonięcie pomnika generała Mariana Langiewicza było kulminacyjnym punktem trzydniowych uroczystości, które połączyły Szydłowiec, Suchedniów, Bodzentyn i Wąchock, województwo mazowieckie i świętokrzyskie, w uczczeniu walki powstańców styczniowych. Mieli oni godną pamięci pokoleń determinację i odwagę do zbrojnego przeciwstawienia się zaborczej potędze carskiej Rosji. Uchwałę Senatu RP ustanawiającą rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego odczytała senator Beata Gosiewska.

Z kolei poseł Krzysztof Lipiec odczytał list prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Uroczystości patriotyczne w Szydłowcu   Uroczystości patriotyczne w Szydłowcu
Marek Sokołowski

Odsłonięcia pomnika dokonali wspólnie: wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński, Teresa Heda-Snopkiewicz – córka generała Antoniego Hedy-Szarego, pierwszego inicjatora budowy pomnika, Andrzej Karykowski – przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika w Wąchocku oraz parlamentarzyści obecni na uroczystości: senator Beata Gosiewska, Maria Zuba, Andrzej Bętkowski i Krzysztof Lipiec. Poświęcenia pomnika dokonał opat klasztoru cystersów w Wąchocku ojciec Eustachy Augustyn. On też przewodniczył uroczystej Mszy świętej koncelebrowanej, w której liczny udział wzięli uczestnicy trzydniowych obchodów, a także mieszkańcy Wąchocka oraz zaproszeni goście.

W uroczystości asystę honorową sprawowała Kompania Honorowa 42. Bazy Lotniczej w Radomiu, grała orkiestra dęta, także z tej jednostki. Licznie udział wzięli przedstawiciele środowisk kombatanckich i strzeleckich, leśnicy i policjanci.

Obecne były władze Wąchocka, Szydłowca, Bodzentyna i Suchedniowa, władze powiatów starachowickiego i skarżyskiego, władze miasta Skarżysko-Kamienna. Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej reprezentował Zdzisław Kurzyński z Kancelarii Prezydenta. Byli obecni wicewojewoda Grzegorz Dziubek i wicemarszałek województwa Jan Maćkowiak. Z Krotoszyna (Wielkopolskie) przybył Ryszard Czauszke – zastępca burmistrza. Krotoszyn to miasto, w którym urodził się Marian Langiewicz. Wcześniej na Polanie Langiewicza, pod Wykusem, zgromadziło się kilkadziesiąt osób z całej Polski na historycznej prelekcji o powstaniu styczniowym, połączonej z harcerskim ogniskiem.


 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy