• facebook
 • rss
 • Nasze ślady kard. Józefa Glempa

  Ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 24.01.2013 09:04

  Zanim 25 marca 1992 r. dokonała się reorganizacja polskich diecezji, jako diecezja sandomierska, a potem sandomiersko-radomska należeliśmy do metropolii warszawskiej. Arcybiskup warszawski był więc naszym metropolitą.

  Ale i potem, gdy byliśmy już częścią metropolii częstochowskiej, metropolita warszawski, Prymas Polski, kard. Józef Glemp niejednokrotnie był u nas.

  Przypomnijmy szereg faktów. W 1993 roku kard. Józef Glemp poświęcił Radio AVE, dzisiaj Radio Plus Radom. W tym czasie poświęcił także kościół w Skarżysku-Kamiennej – sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia, jedyną w Polsce wierną kopię wileńskiej Ostrej Bramy.

  Kardynał Prymas koronował w naszej diecezji trzy łaskami słynące obrazy maryjne. W 1998 r. w sanktuarium w Skrzyńsku koło Przysuchy nałożył korony na obraz Matki Bożej Staroskrzyńskiej, a rok później na obraz Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej. W 2007 r. koronował obraz Matki Bożej Pani Świętokrzyskiej, Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie.   Kard. Józef Glemp udziela święceń biskupich bp. Stefanowi Siczkowi
  Archiwum AVE
  W tym sanktuarium, u stóp Świętego Krzyża, poświęcił wiele dzieł charytatywnych, a wśród nich Dom dla Osób Starszych i Wioskę dla Dzieci Niepełnosprawnych. Był inicjatorem pielgrzymek pokutnych dla kapłanów archidiecezji warszawskiej właśnie do Kałkowa-Godowa.

  W 1994 roku poświęcił kościół św. Kazimierza w Radomiu, patronalną świątynię miasta i diecezji radomskiej. Uczestniczył w otwarciu Wydziału Teologicznego UKSW w Radomiu.

  Dwa lata wcześniej kard. Józef Glemp był konsekratorem zmarłego w ubiegłym roku bp. Stefana Siczka, a w 2002 r. uczestniczył w święceniach biskupich i ingresie do radomskiej katedry bp. Zygmunta Zimowskiego. W 1985 r. był konsekratorem bp. Adama Odzimka.

  W czasie stanu wojennego udzielił poparcia dla strajkujących pracowników i studentów ówczesnej Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Radomiu. Był to najdłuższy protest studencki w dziejach PRL i jedyny, który nie miał wymiaru ekonomicznego. Rok temu, 2 lutego 2012 r., kard. Józef Glemp uczestniczył w ingresie do katedry częstochowskiej pochodzącego z naszej diecezji abp. Wacława Depo.

  Tych wydarzeń było więcej i wracają obecnie w głosach naszych czytelników. Kard. Józef Glemp w 1984 r. przewodniczył obradom Konferencji Episkopatu Polski, która zebrała się w Radomiu z racji 400. rocznicy śmierci św. Kazimierza. W Gielniowie w 2005 r. przewodniczył także uroczystości 500-lecia śmierci bł. Władysława z Gielniowa, patrona Warszawy. Prymas uroczyście poświęcił kościół pw. bł. Don Orione w Ostojowie koło Skarżyska, nawiedził kościół pw. św. Stefana na radomskim Idalinie, gdzie w szczególny sposób trwa w naszej diecezji pamięć o kard. Stefanie Wyszyńskim. Trzykrotnie był w skarżyskim sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia. Wziął także udział w grudniu 2008 r. w jubileuszu 40-lecia sakry bp. Edwarda Materskiego.   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół