• facebook
 • rss
 • Nasza diecezja wiele zawdzięcza temu papieżowi

  Ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 28.02.2013 21:30

  Bp Henryk Tomasik w homilii przypomniał liczne przykłady więzi naszej diecezji z kard. Józefem Ratzingerem, a potem Benedyktem XVI.

  Ta pierwsza więź była osobistym spotkaniem, gdy 25 maja 2002 r. kard. Józef Ratzinger w radomskiej katedrze przewodniczył liturgii święceń biskupich naszego trzeciego ordynariusza, dziś arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego, a następnego dnia nawiedził Wyższe Seminarium Duchowne.

  A potem, rok po wyborze na Stolicę Piotrową, w 2006 r. Benedykt XVI mianował rektora WSD w Radomiu ks. Wacława Depo biskupem zamojsko-lubaczowskim, by rok temu wynieść go do godności metropolity częstochowskiego. Bp Tomasik, który został naszym ordynariuszem z nominacji Benedykta XVI w 2009 r., przypominał papieskie telegramy na uroczystości koronacyjne wizerunków Matki Bożej w Skarżysku-Kamiennej i w Kałkowie Godowie.   Po raz ostatni w naszej diecezji mszalną formułę „razem z naszym papieżem Benedyktem” wypowiedział bp Adam Odzimek
  Ks. Zbigniew Niemirski/GN
  Wspominał zgodę na ogłoszenie św. Barbary patronką Pionek i Starachowic, a bł. ks. Kazimierza Sykulskiego patronem powiatu koneckiego. – Panu Bogu dziękujemy za wszelkie dary dla naszej diecezji, jakie otrzymaliśmy przez posługę ojca świętego Benedykta XVI.

  Dziękczynna Msza św. za pontyfikat Benedykta XVI sprawowana była w radomskiej katedrze 28 lutego o 18.00. Z pasterzem diecezji celebrował ją bp Adam Odzimek oraz liczne grono kapłanów, którzy przybyli z różnych zakątków diecezji. Przed Mszą św. przedstawiciele młodzieży z Duszpasterstwa Akademickiego czytali fragmenty encyklik Benedykta XVI i jego książki „Jezus z Nazaretu”. Na skrzypcach utwory muzyki poważnej, tak bliskiej Benedyktowi XVI, grała Aleksandra Markowicz, uczennica Szkoły Muzycznej w Radomiu.

  – Jak o tym opowiada Księga Dziejów Apostolskich, Kościół modlił się nieustannie do Boga za Piotra, gdy ten znalazł się w szczególnej sytuacji. Wpatrujemy się w ten piękny wzór Kościoła, który trwał na modlitwie. Naśladujemy naszych praojców w wierze i trwamy na modlitwie za Piotra naszych czasów, za Kościół w tym wyjątkowym momencie. Z wiarą wpatrujemy się w wielkie tajemnice naszego zbawienia i wyznajemy wiarę w to, że Chrystus wciąż prowadzi swój Kościół – mówił bp Tomasik, a przed końcowym błogosławieństwem prosił wszystkich diecezjan – bo celebrę transmitowało Radio Plus Radom – o modlitwę i światło Ducha Świętego dla księży kardynałów na czas konklawe.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół