• facebook
 • rss
 • Hosanna!

  Krystyna Piotrowska

  dodane 24.03.2013 18:13

  – Dzisiaj prosimy o pomoc, aby w każdym naszym sercu dokonało się wywyższenie Chrystusa – tak podczas niedzielnej Eucharystii modlił się bp Henryk Tomasik.

  W Niedzielę Palmową bp Henryk Tomasik przewodniczył Mszy św. w zabytkowym kościółku pw. św. Doroty, znajdującym się na terenie Muzeum Wsi Radomskiej. Pasję wykonał Chór Alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu pod kierunkiem ks. dr. Henryka Ćwieka. Eucharystia transmitowana była przez TV Polonia. W czasie homilii ordynariusz prosił, aby wziąć sobie do serca słowa papieża Franciszka, który zachęca nas, abyśmy zaopiekowali się Chrystusem, przyjmując odpowiedzialność za Jego los w naszych sercach, w rodzinie i ojczyźnie. Biskup złożył także obecnym świąteczne życzenia. – Życzę głębokiej, żywej wiary w Chrystusa, który pragnie obdarować nas nowym życiem – mówił ordynariusz. – Życzę, aby spełniło się to, o co prosił papież Benedykt XVI aby nasza wiara była bardziej przemodlona, przeżywana, celebrowana i wyznawana. Życzę także, aby ta wiara kształtowała nasze relacje, jeszcze głębsze relacje z Panem Bogiem, a także z braćmi w wierze. Na najbliższe dni życzę błogosławionych świąt. Niech Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały wszystkim błogosławi.

  Po Mszy św., niosąc poświęcone palmy, obecni na Eucharystii przeszli w procesji na znajdujące się na terenie skansenu pola. Na jednym z nich w jego czterech rogach zatknięto palmy. Ten symboliczny gest ma symbolizować obfitość plonów. Biskup pobłogosławił i poświęcił pola i zasiewy, modląc się o obfitość przyszłych plonów. Wśród uczestników procesji szły członkinie zespołów śpiewaczych, ubrane w tradycyjne ludowe stroje.

  Choć aura okazała się w tym roku wyjątkowo niekorzystna, mimo mrozu i śniegu, w Eucharystii uczestniczyło bardzo wielu wiernych, w tym dzieci. – Często przychodzimy z mężem do Muzeum Wsi Radomskiej. Takie spotkania, jak to w Niedzielę Palmową, są bardzo potrzebne. Szczególnie dla dzieci, których dzisiaj dużo przyszło i wytrwały do końca, chociaż Msza św. trwała dość długo. Myślę, że te dzieci zapamiętają to dzisiejsze spotkanie może nawet na całe życie – powiedziała Anna Gwizd. Po raz trzeci w uroczystościach Niedzieli Palmowej w radomskim skansenie uczestniczyła Iwona Śmiechowska. Jak powiedziała, takie spotkania, gdzie kultywuje się ludową tradycję, są bardzo potrzebne.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół