• facebook
 • rss
 • Ósemeczka i Ósemka

  Krystyna Piotrowska

  dodane 30.04.2013 19:23

  Znamy laureatów XIV Radomskiej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych".

  Konkurs „Ośmiu Wspaniałych” organizowany jest w 85 miastach w Polsce. Konkurs przeprowadzany jest na dwóch etapach: na szczeblu lokalnym i ogólnokrajowym w dwóch kategoriach wiekowych – szkoły podstawowej („Ósemeczka”) oraz szkoły gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej („Ósemka”). Kandydaci z pierwszej grupy mogą uczestniczyć tylko w etapie lokalnym. Celem konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań, działań, postaw dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie młodzieżowego wolontariatu. Konkurs adresowany jest do młodych ludzi wyróżniających się nienaganną postawą w życiu codziennym, m.in. wysoką kulturą osobistą, brakiem nałogów, empatią, życzliwością, skutecznością społecznego, wzorcotwórczego działania. To już XIV edycja konkursu, w którym młodzi ludzie nagradzani są za to, że pomagają.

  Gala, na której przedstawiono sylwetki laureatów XIV Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, miała miejsce w Teatrze Powszechnym w Radomiu.

  O miano najlepszego w kategorii szkół podstawowych ubiegało się 21 uczniów i wszyscy oni otrzymali dyplomy, które wręczył ks. Andrzej Tuszyński. A w gronie „Ósemeczki” znaleźli się: Alicja Trybuła, Sandra Jędrzejewska, Dominika Kaczor, Patrycja Oder, Bartłomiej Gieras, Wiktoria Kiraga, Aleksandra Żylińska, Marta Wykrota.

  Mateusz Wojcieszek jako pierwszy został wyczytany z listy „Ósemki”. Będzie reprezentował Radom w Ogólnopolskich Eliminacjach Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” w Rzeszowie. Mateusz jest uczniem drugiej klasy VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Udziela się, jako wolontariusz w domu dziecka i podczas Festiwalu Filmów Niezależnych „Kameralne Lato”. Od 2011 roku pełni funkcję marszałka w Parlamencie Młodzieży Miasta Radomia. Współkoordynator około dziesięciu ogólnoradomskich akcji i imprez społecznych. Uczestnik grupy młodzieżowej, która w 2013 roku otrzymała dofinansowanie z programu „Młodzież w działaniu”, na organizację ogólnopolskiego konkursu o samorządzie terytorialnym. Wolontariusz w Muzeum Żydów Polskich, redaktor internetowej gazety „Młodzieżowy Radom”.

  Obok Mateusza w gronie ośmiu wyróżnionych osób stanęli: Wiktoria Gałecka, Michał Guziński, Michał Jędraszek, Paulina Murawska, Aleksandra Dryja, Sylwia Starzyńska i Angelika Chrzanowska. Choć wolontariusze nie oczekują na nagrody, to organizatorzy konkursu przygotowali niespodziankę dla laureatów małej i dużej ósemki. Będzie to kilkudniowa wycieczka.

  Organizatorem radomskiej edycji konkursu zainicjowanego przez Fundację „Świat
  na Tak" jest Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka" w Radomiu we współpracy z Gminą Miasta Radomia. Obecny na gali prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak podkreślił, że na gorące brawa zasłużyli nie tylko nominowani, ale wszyscy wolontariusze. – Dostaliście wielki charyzmat pasji i umiejętności dzielenia się z drugim człowiekiem. Dzielenia się tym, co jest w was najlepsze. Trzymam za was kciuki, byście zawsze potrafili tak robić i zawsze dawali z siebie jak najwięcej innym. Bo chyba wtedy najwięcej sami zyskujecie – mówił prezydent.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół