• facebook
 • rss
 • Kiedy to się skończy? Mamy już dosyć!

  ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 11.06.2013 20:11

  Według szacunków komitetów kryzysowych, straty idą już w grube miliony złotych. Liczenie jest utrudnione przez kolejne opady i powodowane przez nie kolejne skutki.

  Henryk Zając od czterdziestu lat mieszka w Radomiu przy ul. Malenickiej. Coś podobnego przeżył w 2010 r., choć, jak sam mówi, wtedy na wiele mniejszą skalę. – Około 3.30 obudził mnie dziwny szum. Wyglądam przez okno, a tu w ogródku silny strumień wody wyrwał pokrywę studzienki i zaczęło zalewać całe obejście – opowiada.

  Od tamtego momentu rozpoczął się wielogodzinny horror. Woda wdarła się do piwnicy, zalała ogródek i podwórze. – Jeszcze nic nie jadłem. Napiłem się tylko, żeby popić lekarstwa, bo mam wszczepiony drugi rozrusznik serca. Zadzwoniłem do żony do szpitala, która leży po operacji, i opowiedziałem o tym, co się u nas dzieje. Ogródek warzywny całkowicie zniszczony. Nie ocalały też kwiaty posadzone przy domu – mówił po południu.

    W Wąchocku Kamienna nie mieści się w swym korycie
  Ks. Zbigniew Niemirski /GN
  Ostatnie ulewy przyniosły podtopienia praktycznie we wszystkich powiatach naszej diecezji. Niebezpiecznie podniosły się stany rzek, a tutaj przede wszystkim Wisły, Pilicy i Kamiennej, choć niebezpieczne mogą być nawet małe cieki wodne i niewielkie rzeczki. Co więcej, zalania – jak choćby to w Radomiu przy ul. Malenickiej – mogą się zdarzać nawet tam, gdzie nie ma żadnych zbiorników wodnych. Stan wód przekracza wydolność kanałów, zbiorników i rowów. Problemem są także nieoczyszczone rowy.

  W niedzielę zalało Skarżysko-Kamienną. Wśród podtopionych budynków znalazł się kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Dwa dni potem przyszła druga fala i w Skarżysku powtórnie zalana została droga krajowa nr 7. Na kilka godzin trzeba było wyznaczyć objazdy.

    Strażacy wypompowują wodę z rowów w Radomiu przy ul. Malenickiej
  Ks. Zbigniew Niemirski /GN
  Prognozy pogody niosą optymistyczne wieści, choć zapowiedzi poprawy wciąż są przesuwane w czasie. Choć wcześniej słyszeliśmy, że na dobre rozpogodzi się od środy, obecnie dowiadujemy się, że i tego dnia należy spodziewać się opadów. Miejmy nadzieję, że słabnących. "Mamy już dosyć!" – to głos wielu ludzi.

  Radomska Caritas zapowiedziała już konferencję prasową. Będziemy informować, gdzie i jak możemy nieść pomoc poszkodowanym.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół