• facebook
 • rss
 • Męczennik z Białaczowa

  Ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 14.06.2013 18:24

  Na frontonie kościoła w jego rodzinnym Białaczowie odsłonięta została tablica upamiętniająca zakonnika kapucyna zamordowanego na Wołyniu przez ukraińskich nacjonalistów.

  Było to w czerwcu 70 lat temu. Krótko po tym, jak rozpoczęły się mordy na Polakach, czując zbliżające się niebezpieczeństwo grożące jego rodakom, udał się do obozu ukraińskich banderowców, by prosić o zaprzestanie rzezi. Wizyta miała także cel ewangelizacyjny. Członkowie UPA uwięzili go, a potem przewieźli do Kowla. Tam został przez nich zamordowany. Jego ciało wrzucono z mostu nad Styrem do rzeki. Zwłok nigdy nie odnaleziono.

  Głównymi organizatorami uroczystości upamiętniającej rocznicę męczeńskiej śmierci o. Kasjana byli: Jan Jóźwik, wójt Gminy Białaczów, ks. Henryk Wójcik, proboszcz parafii w Białaczowie, oraz Tomasz Łuczkowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie.   Słowa prelegenta spotkały się z wielkim zainteresowaniem słuchaczy
  Ks. Zbigniew Niemirski /GN
  Obchód przygotowano we współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Klubem Historycznym im. gen. Stefana Roweckiego ”Grota” w Piotrkowie Trybunalskim.

  Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., po której wykład pt. ”Ludobójstwo Polaków na Wołyniu w latach II wojny światowej. Kapłani ofiarami zbrodni” wygłosił ks. prof. dr hab. Józef Marecki (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Oddział IPN w Krakowie). – O. Kasjan zginął dlatego, że świadomie poszedł do banderowców prosić ich, by przestali mordować. Postać bardzo heroiczna. Na Wołyniu mówią o nim: anioł dobroci, anioł pojednania – mówił historyk.

    Archiwalne zdjęcia sprzed 70 lat robiły ogromne wrażenie na obecnych na wykładzie uczniach
  Ks. Zbigniew Niemirski /GN
  Ostatnim punktem było odsłonięcie tablicy upamiętniającej zakonnika.

  O. Kasjan Józef Czechowicz urodził się 16 stycznia 1912 r. w Białaczowie jako syn Franciszka i Katarzyny Podlewskiej. Po ukończeniu siódmej klasy szkoły powszechnej w 1926 r. rozpoczął naukę w Kolegium św. Fidelisa w Łomży. Do kapucynów komisariatu warszawskiego wstąpił 14 sierpnia 1930 r. w Nowym Mieście nad Pilicą. Śluby proste złożył tam 15 sierpnia 1931 r., a uroczyste – 15 sierpnia 1934 r. Przez dwa lata studiował filozofię w Łomży, a trzeci kurs ukończył w Zakroczymiu. Teologię studiował w Studium Teologii w Lublinie. Święcenia kapłańskie otrzymał 11 lipca 1937 r. w Lublinie. W 1938 r. przeszedł na obrządek słowiański i zamieszkał w Lubieszowie w kapucyńskiej misji wschodniej.

    Tablicę poświęcił ks. Henryk Wojcik, a honorową wartę zaciągnęli członkowie Strzelca
  Ks. Zbigniew Niemirski /GN
  W 1943 r. Ukraińcy zlikwidowali misję, dlatego o. Kasjan wraz z o. Aniołem Dąbrowskim i br. Bartłomiejem Snochowskim przebywał na kolonii Horomecko. Potem udał się do obozu UPA – zapewne w celach misyjnych. Został uwięziony i przewieziony do Kowla. Prawdopodobnie w czerwcu 1943 r. banderowcy zrzucili go z mostu nad Styrem do rzeki.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół