• facebook
 • rss
 • Dopełnienie trzydniowego skupienia

  Ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 03.07.2013 20:15

  Przeszkodą nie był ani stan zdrowia, ani inne okoliczności. Na Mszę św. kończącą kapłańskie rekolekcje w radomskim seminarium stawili się na zaproszenie biskupa. Nie dał rady tylko ten, który jest misjonarzem w Zambii.

  – Było nas dwudziestu pięciu. 8 czerwca 1963 r. w sandomierskiej katedrze święceń kapłańskich udzielił nam bp Piotr Gołębiowski. Złotego jubileuszu doczekało dwunastu, a w tej grupie ośmiu to księża diecezji radomskiej. Siedmiu jest tutaj. Nie ma tylko ks. Marcelego Prawicy, który jest misjonarzem w Afryce – mówił ks. prał. Stanisław Kula.

  Jubileuszowa celebra miała wyjątkowo uroczystą oprawę. Sprawowana była w seminaryjnej kaplicy przez grupę ponad stu kapłanów, którzy kończyli rekolekcje poprowadzone dla nich przez bp. Ignacego Deca, ordynariusza diecezji świdnickiej. Za rekolekcyjne dni, w imieniu uczestników, dziękował kustosz sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego w Paradyżu-Wielkiej Woli, ks. prał. Adam Myszkowski. – Stawiliśmy się w radomskim seminarium wyjątkowo liczną, ponadstuosobową grupą, odpowiadając na zaproszenie naszego ordynariusza, który zachęcał nas, byśmy tegoroczne rekolekcje w Roku Wiary odbyli w diecezji.   Bp Ignacy Dec tematyczną osnową swych rekolekcji uczynił biblijnych bohaterów wiary
  Ks. Zbigniew Niemirski /GN
  Wcześniej takie rekolekcje odbyły się w skarżyskiej Ostrej Bramie, a potem będą jeszcze w Turnie i w Kałkowie. Dziękujemy pasterzowi diecezji za tę inicjatywę i wyrażamy naszą wdzięczność bp. Ignacemu Decowi za konferencje i wspólną modlitwę – mówił.

  Najstarszym uczestnikiem rekolekcji był diamentowy jubilat, ks. kan. Antoni Mroczek, wieloletni proboszcz, a obecnie rezydent w parafii Stanowiska. – Sześćdziesiąt lat od święceń prezbiteratu to także dziesiątki minionych kapłańskich rekolekcji. Dawniej takie rekolekcje trwały pięć dni i nie było mowy, by gdzieś z nich wyjechać. Dziś trwają tylko trzy dni. Widać, że wszystko bardziej pędzi i gna. Patrząc na moich młodszych kolegów księży, chcę ich zachęcić do wielkiej troski o osobistą formację duchową. Ona jest bardzo ważna, byśmy nie ulegli zeświecczeniu. Czasy się zmieniają. Odchodzą mody i polityczne ustroje, a Kościół trwa. To, co się nie zmienia, to nasza bliskość z Chrystusem – mówi jubilat.

  Nasi tegoroczni diamentowi jubilaci, wyświęceni w 1953 roku, to: ks. Adam Łyżwa, ks. Antoni Mroczek i ks. Bogumił Orłowski. A złoci jubilaci to: ks. Stanisław Celej, ks. Jan Grochowski, ks. Bolesław Janisz, ks. Jerzy Karolik, ks. Jerzy Kłusek, ks. Wiesław Koseła, ks. Stanisław Kula i ks. Marceli Prawica.   Centralnym punktem każdego dnia rekolekcji była Eucharystia
  Ks. Zbigniew Niemirski /GN


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół