• facebook
 • rss
 • Zraziki z kaszą raz!

  Marta Deka

  dodane 07.09.2013 17:22

  Radomska "Uliczka Tradycji" od sześciu lat pozwala przenieść się w dwudziestolecie międzywojenne. Za każdym razem przybliża inne aspekty życia tej epoki, bo ta impreza bawiąc, uczy.

  Dwudniowa impreza odbywa się pod hasłem "Zraziki z kaszą, raz!". - Chcemy przypomnieć najsłynniejszą radomską restaurację wszechczasów - lokal Stanisława Wierzbickiego. Jego słynne zraziki z kaszą doceniały gwiazdy kina i teatru, koronowane głowy i prezydenci - mówi Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej, która już od sześciu lat organizuje "Uliczkę Tradycji".

  Pierwszego dnia imprezy - obok rajdu starych automobili, licznych wystaw i warsztatów kulinarnych - odbyła się premiera filmu o Stanisławie Wierzbickim i jego restauracji.

  Stanisław Wierzbicki przyjechał do Radomia za pochodzącą stąd żoną Jadwigą Niedźwiedzką w 1893 r. Pięć lat później firma "Stanisław Wierzbicki" ulokowała się w kamienicy przy dzisiejszej ul. Żeromskiego 51. Na jej frontonie znajdował się napis "Handel win". Zaplecze firmy Wierzbicki zamienił na dwa pokoje "śniadaniowo-restauracyjne", w których było zaledwie dziewięć stolików. Tak zostało do końca. Restauracyjne menu niestety nie zachowało się. Ale, jak wspominali bywalcy, serwowano tu zrazy z kaszą, galantynę z drobiu, czy pasztet ze zwierzyny. W lokalu jadali m.in. cesarz niemiecki Wilhelm II, Charles de Gaulle, prezydent Ignacy Mościcki, malarz Wojciech Kossak oraz aktorzy Ludwik Sempoliński i Loda Halama.

  Drugi dzień imprezy zapowiada się bardzo ciekawie. Każdy będzie mógł wziąć udział w konkursach, m.in. w jedzeniu radomianki i na najlepsze przebranie z epoki. Nagrody czekają.

  Program na niedzielę (8 września)

  13.45 - "Bon aperitif!", czyli uroczysty przemarsz na „Uliczkę” (start sprzed UM, ul. Żeromskiego 53).

  14.00 - „Kanapki na drogę!”, czyli start I Radomskiego Rajdu Dawnych Rowerów, VI Radomskiego Rajdu Dawnych Automobili, etap II (sprzed sceny głównej).

  14.00 - "Na ostro", czyli Kapela Bez Pardonu zaprasza na koncert dawnych przebojów (scena główna).

  14.00-17.00 - "Piknik na dziedzińcu", a tam m.in.: "Zabawa w gotowanie", restauracja rodzinna "Mamma Leo" zaprasza dzieci na warsztaty kulinarne i inne zabawy;

  15.00 i 17.00 - "Rozsmakuj się w Radomiu", czyli zawody w jedzeniu radomianki (zgłoszenia przyjmowane przy „Mamma Leo” 15 minut przed konkursami).

  14.30-17.30 - "W starym kinie…" (Sala Kameralna)

  - 14.30 - "Co mój mąż robi w nocy", Polska 1934, reż. Michał Waszyński;

  - 15.45 - "Lata dwudzieste, lata trzydzieste", Polska 1983, reż. Janusz Rzeszowski.

  14.30 - "Wybryk przy obiedzie", czyli spektakl Teatru "Resursa" wg tekstu Stanisława Ignacego Witkiewicza, reż. R. Stępniewski (Sala Widowiskowa).

  14.30 - "Granie pod zrazy, cz. I", czyli Zespolone Siły Resursy przedstawiają stare przeboje w nowych aranżacjach (scena "Pod Muzami", ul. Malczewskiego).

  14.45 - "Kuchnia polowa", czyli pokaz musztry i prezentacja oddziałów wojskowych VI LO przybyłych na Uliczkę (scena główna).

  15.00 - "Café Resursa", czyli program muzyczno-taneczny (scena główna).

  15.00 - "I przyszedł Józio, i przyniósł pączki", czyli kapela "Halniacy" zaprasza (scena "Pod Muzami", ul. Malczewskiego)

  15.15 - "Argentyńskie smaki", czyli tanga w wykonaniu Piotra Zarzyki (Sala Widowiskowa).

  15.35 - "Kogel-mogel na gardło albo tenorów dwóch", czyli Kiepura (Konrad Przerwa) z Kolegą (Mateusz Mąkosa) i Kolega z Kiepurą (scena "Pod Muzami", ul. Malczewskiego).

  15.45 - "Po dnie podniebienia", czyli znani radomianie prezentują międzywojenne limeryki (scena główna).

  16.00 - "Garb jak góra Synaj", czyli spektakl Teatru Poszukiwań, reż. Włodzimierz Mancewicz (Sala Widowiskowa).

  16.00 - "Nóżki w galercie", czyli pokaz charlestona (scena "Pod Muzami", ul. Malczewskiego).

  16.00 - "Nie taki frajer-pompka", czyli pokaz sprawności cyklistów na rowerach z epoki (przed sceną główną).

  16.15 - "Granie pod zrazy, cz. II", czyli Zespolone Siły Resursy przedstawiają stare przeboje w nowych aranżacjach (scena "Pod Muzami", ul. Malczewskiego).

  16.30 - "Co za gust, jaki smak!", czyli konkurs na najlepsze przebranie z epoki (scena główna; zgłoszenia do konkursu przyjmowane są od 15.00 przy scenie głównej)

  16.45 - "Limuzyny, palce lizać", czyli konkurs elegancji dawnych aut o Puchar Przewodniczącego Rady Miasta (przed Resursą, ul. Malczewskiego).

  17.30 - "Stek po amerykańsku", czyli Radomska Orkiestra Garnizonowa zaprasza do Nowego Orleanu (scena główna).

  18.00 - "Oponki", czyli wręczenie nagród dla automobilistów i cyklistów (scena główna).

  18.10 - "Karp po żydowsku", czyli koncert grupy klezmerskiej "Shalom" (scena główna).

  19.30 - "Wilcze Jagody", czyli koncert grupy "Old Timers" z Agnieszką Wilczyńską i Andrzejem Jagodzińskim (scena główna).

  20.30 - "Płonący deser", czyli pokaz ogniowy i zamknięcie VI Uliczki Tradycji.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół