• facebook
 • rss
 • Zwoleń bogatszy o bezcenne księgi

  Ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 13.09.2013 12:53

  Do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu wróciło pięć ksiąg kancelaryjnych. W tym najstarsza z końca XVI w. Zawiera informacje o udzielonych tu chrztach i ślubach.

  - Przekazane anonimowo, staną się bezcennym źródłem informacji - mówił na antenie Radia Plus Radom proboszcz, ks. kan. Bernard Kasprzycki. Duszpasterz poinformował jednocześnie, że dzięki tym księgom została zachowana ciągłość dokumentów metrykalnych parafii. - Już wkrótce wszystkie księgi zostaną zdigitalizowane i będą dostępne na naszych stronach internetowych, bowiem coraz więcej osób chce tworzyć drzewa genealogiczne swoich rodzin i szuka informacji nie tylko w archiwach państwowych, ale również i kościelnych - dodaje.

  Wszystkie księgi trafią do Centrum Regionalnego przy Nekropolii Jana Kochanowskiego obok kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Centrum zostało urządzone w budynku starej plebanii, a otwarte rok temu w czerwcu razem z udostępnieniem zwiedzającym krypty grobowej Jana Kochanowskiego w samym kościele.

    Już teraz w Centrum można oglądać inne zabytkowe księgi
  ks. Zbigniew Niemirski /GN
  W kontekście odzyskanych dokumentów ciekawe informacje przekazuje historyk Robert Mrozowski: – Kościół rzymskokatolicki w Polsce zaczyna prowadzić zapisy metrykalne w drugiej połowie XVI wieku, zgodnie z zaleceniami zakończonego w roku 1563 Soboru Trydenckiego. Ustalenia soborowe zobowiązały bowiem proboszczów parafii rzymskokatolickich w Europie do rejestrowania sakramentów, zatem, jak wówczas rozumiano, obrzędów chrztu i ślubu. Akt chrztu miał zawierać imię i nazwisko dziecka, datę i miejsce chrztu, imiona rodziców, imiona i nazwiska rodziców chrzestnych oraz dane osoby udzielającej chrztu. Akt ślubu - imiona i nazwiska nowożeńców oraz świadków, a także dokładną datę i miejsce zaślubin. Na terenie obecnej diecezji radomskiej najstarsze zachowane metryki pochodzą z końca wieku XVI (np. w parafii Trójcy Świętej w Fałkowie księga chrztów pochodzi z 1590, a księga ślubów w parafii pw. św. Jana Chrzciciela z 1591 r.).

  Dla uzupełnienia obrazu badacz dodaje, że w parafiach z regionu Zwolenia najdawniejsze znane księgi kościelne znajdują się w Tczowie (1615 r. - chrzty i śluby), Sieciechowie-Opactwie (1634 r. - chrzty i śluby) oraz Janowcu (1687 r. - chrzty, śluby i zgony).


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół