• facebook
 • rss
 • Uznanie w obecności nuncjusza

  ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 19.10.2013 15:09

  - Dziękujemy Bogu, że w bp. Janie Chrapku pozwolił nam dostrzec braterskie oblicze Boga - mówił nuncjusz apostolski w Polsce.

  Abp Celestino Migliore przewodniczył Mszy św. sprawowanej w radomskiej katedrze w 12. rocznicę tragicznej śmierci bp. Jana Chrapka. W Celebrze uczestniczył abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych. - Wspominamy bp. Jana Chrapka, który śpieszył się na Mszę św. w intencji służby zdrowia i w tym momencie przeszedł do wieczności. Wspominamy te jego ważne akcenty duszpasterskie, a szczególnie troskę o ludzi potrzebujących i niepełnosprawnych - mówił w homilii bp Henryk Tomasik.

  W czasie Mszy św. zbierane były ofiary, które zasilą program stypendialny dla dzieci niepełnosprawnych oraz sprzedawano kalendarze, z których dochód wesprze to samo dzieło. Program stypendialny to dzieło Funduszu im. bp. Jana Chrapka, który od ponad dziesięciu lat przyznaje doroczną nagrodę ”Viventi Caritate” - Żyjącemu Miłością. Jej laureatami w ubiegłych latach byli między innymi: Krystyna Bielawska, działaczka społeczna z Przysuchy i ks. inf. Czesław Wala, kustosz sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie-Godowie. Nagrody honorowe otrzymali papież Benedykt XVI i robotnicy Radomskiego Czerwca'76.

  W tym roku nominowanymi byli: Halina Marciniak i Stowarzyszenie "Budujemy Przystań". Halina Marciniak jest założycielką i twórczynią koncepcji działania Zespołu Szkół Integracyjnych w Radomiu. Współinicjowała powstanie Rodziny Szkół Jana Pawła II w Polsce. Natomiast nominowane stowarzyszenie wspiera i zapewnia wielopłaszczyznową formę edukacji i rehabilitacji dzieciom oraz młodzieży niepełnosprawnej. Dzięki inicjatywie stowarzyszenia rozpoczął działalność Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych Specjalnych.

  - Kapituła nagrody stanęła przed trudnością, podziwiając i doceniając równorzędność zasług nominowanych - mówił bp Tomasik tuż przed ogłoszeniem werdyktu. Ostatecznie Fundusz ogłosił werdykt. Tegoroczną laureatką została Halina Marciniak. - Moje wzruszenie jest ogromne. Ale pozwólcie, państwo, że podziękuję serdecznie wszystkim tym, którzy zauważyli mnie i przyczynili się, że mogłam tu dzisiaj stanąć. Ta nagroda jest mi bardzo droga, bo znałam bp. Jana Chrapka. Był naszym przyjacielem. Bywał w naszej szkole, rozmawiał z młodzieżą, opowiadał o spotkaniach z naszym patronem Janem Pawłem II. Młodzież przyjmowała go bardzo gorąco. Kilka dni przed śmiercią był z nami jako duszpasterz. Prowadził nas na Jasną Górę podczas ogólnopolskiego spotkania Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Tych szkół jest dzisiaj 1200. Ta rodzina tak bardzo się rozrosła - mówiła laureatka.

  Na koniec uczestnicy uroczystości przeszli do kruchty radomskiej katedry, gdzie znajduje się sarkofag bp. Jana Chrapka. Tu modlono się w ciszy, polecając zmarłego pasterza.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół