• facebook
 • rss
 • Jedyny dokument na świecie

  Ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 26.10.2013 20:20

  Właściwie każde archiwalium ma taki charakter, stąd posiada bezcenną wartość.

  Ten fakt podkreślał Kazimierz Jaroszek, dyrektor Archiwum Państwowego w Radomiu. Słowa padły podczas uroczystości wyjątkowej z dwóch powodów: pierwszy to ten, że po 90 latach swego istnienia Archiwum Państwowe w Radomiu posiada własny obiekt, który może budzić autentyczny podziw. Na drugi powód wskazał Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Archiwum w Radomiu to dopiero drugie archiwum wybudowane w Polsce od podstaw po wojnie.

  Oprócz ministra w uroczystości otwarcia wzięli udział między innymi: Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, bp Henryk Tomasik, prof. Władysław Stępniak, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych, prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak oraz wieloletnia dyrektor radomskiego archiwum dr Helena Kisiel. Przyjechali także przedstawiciele archiwów z Gorzowa, Kielc, Słupska, Suwałki Warszawy.

  Dokonali go (od lewej): Bogdan Zdrojewski, Władysław Stępniak, Ewa Kopacz i Kazimierz Jaroszek   Uroczyste przecięcie wstęgi
  Dokonali go (od lewej): Bogdan Zdrojewski, Władysław Stępniak, Ewa Kopacz i Kazimierz Jaroszek
  Ks. Zbigniew Niemirski /GN
  - Naród, który nie szanuje swojej przeszłości nie zasługuje na szacunek dla teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. Te słowa marszałka Piłsudskiego przyszły mi na myśl, gdy dowiedziałam się, że będziemy otwierali w Radomiu ten piękny budynek. Będą tu archiwizowane okruchy naszej historii, ale przede wszystkim będzie to archiwizacja dobrego świadectwa naszego regionu, ale też ludzi, którzy w tym regionie mieszkają - mówiła Marszałek Sejmu. 

  Budynek Archiwum Państwowego w chwili obecnej posiada około cztery km akt, a magazyny mogą pomieścić kolejne siedem. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, odpowiedniej temperaturze i wilgotności archiwalia znajdują optymalne warunki przechowywania. Jest tutaj pracowania konserwacji oraz pracownia skanowania i fotografowania zbiorów.

  Goście i osoby pragnące korzystać z archiwum mają pracownię komputerową wyposażoną w czytniki mikrofilmów oraz terminale komputerowe umożliwiające sięganie do zdygitalizowanej części archiwum. W budynku istnieje także sala wystawowa i konferencyjna.

  Jego bryła przypomina otwartą książkę   Budowa archiwum przy ul. Wernera 7 trwała dwa lata i kosztowała ponad 12 milionów złotych
  Jego bryła przypomina otwartą książkę
  Ks. Zbigniew Niemirski /GN


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół