Nowy numer 13/2024 Archiwum

Żarty ze śmierci u nas nie śmieszą

Jeśli ktoś uważa inaczej, bo musimy być tolerancyjni i nowocześni, warto zapytać o to, czy tam, gdzie od lat obchodzi się Halloween, zechciano, by obchodzić to święto po naszemu? Póki co, zapraszamy do facebookowej akcji.

Halloween ze swą ”narracją” jest obcy naszej kulturze i mentalności. Wprowadzanie go jest i sztuczne, i szkodliwe – ruguje świadomość powagi śmierci i towarzyszącego jej cierpienia.

Dobrze się dzieje, że nie brakuje tych, którzy stają w obronie tradycyjnego i przy tym chrześcijańskiego u gruntu obchodu Uroczystości Wszystkich Świętych oraz Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych (tzw. Dnia Zadusznego).

„Drogi Gościu! Właśnie przeczytałam na Waszej stronie propozycję o. Elzeara OFM o zmienianiu swoich zdjęć profilowych na świętych patronów. Oto w naszej diecezji taki event właśnie się rozkręca, może polecicie!” napisała Otylia Brendel i podała adres Facebooka. Można tam wejść i przyłączyć się: tutaj.

Nie brakuje też apeli różnych osób. Jeden z nich przysłał nam Sławomir Adamiec, radny Rady Miejskiej w Radomiu:

„Mówię nie dla Halloween w radomskich szkołach!

Od wielu lat w Polsce, w czym Radom nie jest odosobniony, pogański i satanistyczny zwyczaj halloween robi furorę za sprawą świadomej wirtualnej kreacji mediów, nieopatrznego upowszechniania go w szkołach i bardzo agresywnej promocji w sieciach handlowych. Ta rzekomo niewinna zabawa, całkowicie obca chrześcijańskiej kulturze i zdrowemu rozsądkowi, stoi jednak przede wszystkim w sprzeczności z przeżywaniem święta Wszystkich Świętych i wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych. Mówił o tym w ubiegłym roku bp H. Tomasik, przestrzegając przed błędnym rozumieniem i przeżywaniem szczególnie przez dzieci i młodzież szkolną świątecznych dni listopadowych: »Dzień Wszystkich Świętych to dziękczynienie za wszystkich świętych, za ludzi, którzy przeszli życie drogą Ewangelii, zaś 2 listopada to dzień modlitw za wszystkich wiernych zmarłych. Próby wprowadzania innych zwyczajów nie harmonizują z naszym chrześcijańskim duchem i kulturą«. Halloween wprowadza zamęt nie tylko w umysłach i kształtowaniu postaw szacunku młodych ludzi do życia i sacrum śmierci, ale jest zupełnie sprzeczne z rozumnym kształceniem, do którego rzekomo powołany jest system oświatowy. Dlatego wierzę, że dyrektorzy i nauczyciele radomskich szkół, a przede wszystkim sami rodzice, powstrzymają w systemie oświatowym promocję Halloween! W związku z powyższym zamierzam w najbliższym czasie zwrócić się do prezydenta Radomia z prośbą o przedstawienie szczegółowych danych dotyczących imprez i zabaw szkolnych spod znaku Halloween i wraz z analizą przedstawić je opinii publicznej!”.

Dobrze, że są także inne praktyki. W przededniu 1 listopada uczniowie ze swymi nauczycielami i wychowawcami chodzą na cmentarze, porządkują groby, zapalają znicze. Nie brakuje też chwil na modlitwę i refleksję.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy