• facebook
 • rss
 • Diecezja ma nowego kanclerza

  Krystyna Piotrowska

  dodane 24.11.2013 23:32

  Podczas uroczystego zakończenia „Roku Wiary” w czasie Mszy św. w radomskiej katedrze ordynariusz poinformował o nowych nominacjach personalnych w diecezji.

  Eucharystii w radomskiej katedrze przewodniczył bp Henryk Tomasik. Na jej zakończenie poinformował o dwóch nominacjach personalnych. – Wszyscy wiemy jak dużo pracy włożył ks. prał. Edward Poniewierski w życie parafii katedralnej. Dziękujemy za ogrom pracy duszpasterskiej i wielkie inwestycje związane z odnową katedry, z jej wyglądem. Bardzo dziękujemy księdzu. Ksiądz prałat jest zawsze gotowy pełnić ważne zadania w diecezji i z dniem 1 grudnia zostaje kanclerzem Kurii Diecezjalnej w Radomiu – powiedział bp Henryk Tomasik.

  Biskup podziękował ks. prał. Sławomirowi Fundowiczowi, który przez jedenaście lat pracował na stanowisku kanclerza kurii. Teraz prałat obejmuje nowe zadania. Z dniem 24 listopada ordynariusz mianował go wikariuszem biskupim do spraw prawno-administracyjnych.

    Ks. prał. Sławomir Fundowicz przez 11 lat był kanclerzem kurii. Ordynariusz mianował go wikariuszem biskupim do spraw prawno-administracyjnych.
  Krystyna Piotrowska /GN
  Ks. prał. Edward Poniewierski urodził się 9 września 1953 roku w Radomiu. Po maturze wstąpił do Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1978 roku z rąk sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego w katedrze w Sandomierzu. Ukończył studia specjalistyczne z zakresu teologii moralnej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był wykładowcą teologii moralnej w Seminarium Duchownym w Sandomierzu i w Radomiu. Był też odpowiedzialny za formację duchową kleryków jako ojciec duchowny. W 1988 roku bp Edward Materski rozpoczął budowę seminarium duchownego w Radomiu. Rok później do nowego budynku wprowadzili się klerycy. Tu, kontynuując zlecone wcześniej zadania, uczestniczył w organizowaniu nowej struktury seminaryjnej i przygotowaniach do poświęcenia seminarium przez papieża Jana Pawła II w dniu 4 czerwca 1991 r.

    Ks. prał. Edward Poniewierski
  Krystyna Piotrowska /GN
  W marcu 1991 r. ks. Poniewierski został mianowany kanonikiem honorowym kapituły konkatedralnej w Radomiu. Po reorganizacji Kościoła w Polsce bullą papieską z 25 marca 1992 r., został przeniesiony do powstałej Diecezji Radomskiej. Przez kilka lat pełnił też posługę ojca duchownego kleru i diecezjalnego dyrektora Unii Apostolskiej kapłanów. 5 sierpnia 1996 r. został mianowany proboszczem parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. W sierpniu 1999 roku posługę pasterską w diecezji przejął bp Jan Chrapek, który w dzień swego ingresu poprosił go, by podjął obowiązki kanclerza kurii diecezjalnej. Funkcję tę pełnił do czerwca 2002 roku. Wtedy bowiem został proboszczem parafii katedralnej pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny i Dziekanem Dekanatu Radom-Centrum. Dwa lata później otrzymał godność Kapelana Honorowego Jego Świątobliwości Jana Pawła II zostając prałatem.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół