• facebook
 • rss
 • Folklor jest cool!

  Ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 26.11.2013 21:56

  Wypełniona hala sportowa w Odrzywole i coraz liczniejsza z roku na rok liczba wykonawców dowodzi, że folklor trzyma się dobrze - szczególnie w regionie przysuskim i opoczyńskim.

  - Ludzie, którzy mieszkali tutaj w dawnych czasach, wytworzyli wspaniałą kulturę zwaną dziś opoczyńską: barwną, piękną, muzyczną, taneczną, kulinarną. Grzechem byłoby, gdybyśmy tego nie kultywowali i gdybyśmy tego nie przechowali. I dlatego ja i moi współpracownicy pragniemy zaszczepić jej kultywowanie przede wszystkim wśród młodego pokolenia. I to chyba jakoś nam się udaje, bo mamy na scenie prawie setkę dzieci i młodzieży w pięciu zespołach, a u początku festiwalu były dwa. Mamy nadzieję, że ten skarb ludowy przechowamy dla przyszłych pokoleń - mówi Marian Kmieciak, wójt gminy Odrzywół, jeden z głównych organizatorów festiwalu.

  W hali sportowej w Odrzywole szósty raz spotkali się ci, którym bliska i szczególnie cenna jest kultura ludowa. Do udziału w części muzycznej zgłosiło się niemal dwadzieścia grup i zespołów. Obok nich, stoiska z tradycyjnymi daniami regionalnymi wystawiły Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń.

  - Jestem zaskoczona tak licznym udziałem młodych ludzi. Są tutaj całe rodziny. Zazwyczaj  folklor kojarzy nam się z kimś starszym, z jakąś babcią, z jakimś dziadkiem. A tu jest inaczej. Widać młode pokolenie. I to jest ważne, bo przecież tradycja to my, Polacy. Bez tego zginiemy - mówi polonistka Urszula Niemirska-Jędrasik. - Trzeba kontynuować i podtrzymywać nasze tradycje ludowe. Musimy pokazywać młodemu pokoleniu, co jest naprawdę wartościowe. Dobrze się dzieje, że na naszym festiwalu z roku na rok mamy coraz więcej uczestników i coraz więcej widzów - dodaje Agnieszka Listkiewicz z lokalnej grupy działania ”Wszyscy razem”.

  Takie festiwale, zdaniem starosty przysuskiego Mariana Niemirskiego, są powinnością: - To zadanie każdego, kto sprawuje jakiekolwiek funkcje społeczne. Musimy dbać o kulturę, tradycję i historię, szczególnie w wymiarze małej ojczyzny. Stąd w ramach patriotyzmu lokalnego co roku organizujemy ten festiwal folkloru, bo to ogromna wartość i dziedzictwo tej ziemi. Jest to też wielka lekcja patriotyzmu dla młodych pokoleń - mówi starosta.

  - Jest OK i jest cool! - zapewniają radośnie dziewczęta z zespołu „Polne kwiaty”. - Śpiewałyśmy „W naszym Odrzywole”, „Macieju Macieju”, „Jechali furmani” no i tańczyliśmy poloneza - dodają.

  Bo tradycyjny polonez oraz ludowe piosenki i przyśpiewki są naprawdę cool!

    Halę sportową w Odrzywole wypełnili widzowie, doskonale bawiąc się przy dźwiękach muzyki ludowej
  Ks. Zbigniew Niemirski /GN


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół