Nowy numer 13/2024 Archiwum

Bagaż wiedzy w dorosłość

Oświadczenie Konferencji Episkopatu Polski: "Chcemy bardzo wyraźnie podkreślić, że - mimo sprzeciwu wobec procedury in vitro - dzieci powstałe w ten sposób należy przyjąć z miłością i szacunkiem. Przysługuje im bowiem pełna godność, jak każdej osobie ludzkiej".

Konferencja skierowana była głównie do ludzi młodych z ostatnich klas szkoły średniej. – To są już ludzie dorośli. Za chwilę założą rodziny. Chcemy poprawić ich świadomość na temat prokreacji, nauczyć ich świadomego dokonywania wyboru. In vitro to z jednej strony dobrodziejstwo, tak się wydaje, bo skoro pary niepłodne nie mogą mieć dzieci, a ta metoda w jakiś sposób może im pomóc, to wydaje się dobrodziejstwem. Ale z drugiej strony żeby ta metoda była skuteczna, to nie może być jedna zapłodniona komórka jajowa. Jest ich dużo więcej. Wiemy, co się z nimi dzieje. A to już jest życie, od poczęcia jest to istota ludzka. Zadaniem konferencji było takie przedstawienie tematu, poprzez podanie różnych argumentów, żeby młodzi ludzie mogli sami zdecydować, czy to jest dobra metoda i czy to rzeczywiście dobrodziejstwo czy też zagrożenie – mówi Lucyna Wiśniewska, prezes radomskiego Stowarzyszenia Środowiska Inicjatywa. Stowarzyszenie to było współorganizatorem konferencji obok Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Radomskiej.

Wśród prelegentów byli: ginekolog-położnik Grzegorz Nyc, rektor WSD w Radomiu ks. Jarosław Wojtkun, instruktor metody CrMS Katarzyna Kaszo-Stanik.

Ks. Wojtkun w czasie wykładu „Spór o in vitro – spór o człowieka” mówił o zastrzeżeniach Kościoła wobec tej metody. Przeczytał też Oświadczenie Konferencji Episkopatu Polski: "Chcemy bardzo wyraźnie podkreślić, że – mimo sprzeciwu wobec procedury in vitro – dzieci powstałe w ten sposób należy przyjąć z miłością i szacunkiem. Przysługuje im bowiem pełna godność, jak każdej osobie ludzkiej".

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy