• facebook
 • rss
 • Kolęda okraszona poezją

  Krystyna Piotrowska

  dodane 29.12.2013 19:18

  Bohaterów tego wydarzenia spokojnie można określić jako świetnych wokalistów. Wszystkiemu przyglądały się kamery TV Trwam.

  W radomskiej Resursie Obywatelskiej, w której miał miejsce finał XII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek "Staropolskie Kolędowanie", dla widzów, którzy przyszli na koncert, brakowało miejsc. Nawet tych stojących. Nic dziwnego, bo na scenie prezentowali się najlepsi z najlepszych wykonawców z całej Polski.

  Koncert finałowy rozpoczął honorowy patron festiwalu bp Henryk Tomasik. – Dojrzała wiara kształtuje kulturę. Wiara Polaków wypowiedziała się w przepięknych kolędach i pastorałkach. To staropolskie kolędowanie pomoże nam przeżyć tę ważną prawdę – mówił ordynariusz. Później na scenie wybrzmiały najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Jako pierwsi zaśpiewali laureaci konkursu. A ci zachwycali nie tylko pięknymi głosami, ale i strojami tak jak młodzi wokaliści z zespołu wokalnego Szkoły Podstawowej w Drzewicy. Wystąpiły dwadzieścia dwie osoby w ludowych strojach. Zespół ten zdobył I nagrodę w kategorii do 13 lat.

  – Staropolskie kolędowanie – to odróżnia nasz festiwal od innych festiwali kolędowych, że kultywujemy tradycję śpiewania staropolskiej kolędy, ale to również oznacza, że kultywujemy wszelkie tradycje, łącznie z tradycjami ludowymi – mówił prowadzący koncert Rafał Dziewięcki.

  Widzów urzekli też laureaci I nagrody w kategorii powyżej 13 lat, zespół "Cymes" ze Stowarzyszenia Grupy Teatralnej z Mirowa Starego.

    Wykonawcom towarzyszyły kamery TV Trwam
  Krystyna Piotrowska /GN
  Równorzędną I nagrodę w tej kategorii otrzymał Chór Kameralny z Domu Kultury w Zwoleniu, którym kieruje Piotr Markowski. Po występie chór zszedł ze sceny, ale pozostał na niej pan Piotr. To dlatego, że za chwilę akompaniował swojej podopiecznej Katarzynie Jaśkiewicz, która wyśpiewała najwyższą nagrodę – grand prix festiwalu. Kasia w tym roku będzie zdawać maturę. Jest uczennicą V LO im. Romualda Traugutta w Radomiu.

  Jak mówi, jej pasją jest muzyka. Śpiewa solo, w zespołach i w różnych chórach, w tym w chórze stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Kasia pochodzi z małej miejscowości Zakrzówek i jest podopieczną fundacji. – Nie spodziewałam się tej nagrody – mówiła skromnie obdarzona przepięknym głosem laureatka.

  Po zaprezentowaniu się wszystkich laureatów przyszedł czas na koncert gwiazd. Wystąpili: Monika Świostek z Kwartetem Radomiensis, Frument Project instrumentalnie oraz z towarzyszeniem grupy wokalnej z Resursy, Chór Gospel z Radomia i El’Brzeszczoteros z solistką Olgą Nawarą. Gościem specjalnym koncertu był Jerzy Zelnik, który brawurowo recytował poezję staropolską, a na koniec wspólnie z zespołem El’Brzeszczoteros i widownią zaśpiewał kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół