• facebook
 • rss
 • Alumni VI roku opuszczają seminarium

  Ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 01.02.2014 21:18

  Praktyki duszpasterskie to praktycznie ostatni etap przed święceniami kapłańskimi. Klerycy ostatniego, szóstego roku studiów i formacji rozpoczną go w niedzielę, 16 lutego.

    Zanim księża poznali diakonów, którzy odbędą praktyki w ich parafiach, spotkali się w rektoracie z członkami zarządu radomskiego WSD
  Ks. Zbigniew Niemirski /GN
  W rektoracie Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu księża, którzy przyjmą na parafiach diakonów, spotkali się z członkami zarządu, a potem w auli bp. Piotra Gołębiowskiego z alumnami.

  - Mam nadzieję, że sporo się nauczę i będę mógł porównać ten kształt pracy duszpasterskiej, jaki istnieje w mojej rodzinnej parafii z tym, co zobaczę w parafii praktyk - mówi jeden z diakonów.

  Praktyki potrwają do 18 maja. Potem alumni wrócą do seminarium i będą bronić prac magisterskich. Ostatniego maja, po zamkniętych rekolekcjach, przyjmą święcenia kapłańskie.

  Rektor seminarium, ks. Jarosław Wojtkun, dziękował duszpasterzom za gotowość przyjęcia kleryków na praktyki. - Jak każdego roku, było więcej chętnych proboszczów, by przyjąć diakona, niż mamy alumnów na ostatnim roku. Bardzo dziękuję za tę gotowość współpracy z seminarium, która jest tez wyrazem troski o formację przyszłych kapłanów - mówił.

  Praktykanci zjawią się na plebaniach z zeszytami praktyk. - To wymóg Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który ten pobyt na parafiach traktuje jako część studiów. Na koniec, na podstawie  tych zeszytów pojawią się odpowiednie wpisy w indeksach - wyjaśniał rektor. Prosił także o zwrócenie uwagi na dwa elementy. Najpierw na to, by każdy z praktykantów otrzymał bardzo konkretny zakres obowiązków, szerszy niż tylko sama posługa sakramentalna i liturgiczna. I po drugie wskazywał na pracę w kancelarii, gdzie odbywają się nie tylko urzędowe, ale też duszpasterskie spotkania z wiernymi. Diakoni powinni nabrać także sprawności w prowadzeniu parafialnych dokumentów i ksiąg.

  - Wprowadzajmy kleryków we wspólnotę kapłanów. Niech poczują się częścią duchowieństwa naszej diecezji i dobrze się w niej czują - dopowiadał ks. Piotr Turzyński, wicerektor.

  A oto lista alumnów VI roku i parafie ich praktyk:

  dk. Michał Bartosiak - parafia pw. św. Bartłomieja w Opocznie

  dk. Łukasz Bociek - parafia pw. MB Miłosierdzia w Radomiu

  dk. Marcin Cabaj - parafia pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Radomiu

  dk. Marcin Chebdowski - parafia pw. św. Teresy w Radomiu

  dk. Marcin Dobek - parafia w Wysokim Kole

  dk. Kamil Florczak - parafia pw. MB Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej

  dk. Jakub Gorczyca - parafia pw. Chrystusa Króla w Radomiu

  dk. Marcin Gregiel - parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu

  dk. Marcin Pietras  - parafia pw. św. Łukasza w Radomiu

  dk. Daniel Reguła - parafia pw. NSJ w Starachowicach

  al. Paweł Tobera - parafia w Górze Puławskiej

  dk. Marcin Wojciechowski - parafia pw. św. Kazimierza w Radomiu

    Klerycy ostatniego roku studiów i formacji ostatni etap przygotowania do kapłaństwa spędzą na parafiach
  Ks. Zbigniew Niemirski /GN


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół