• facebook
 • rss
 • Zmierzyli się z Księgą Rodzaju

  Marta Deka

  dodane 11.03.2014 18:31

  Uczniowie szkół podstawowych dokładnie poznali tę biblijną Księgę. Znajomością Księgi Rodzaju mogą zadziwić niejednego dorosłego. Laureatka uzyskała prawie maksymalną liczbę punktów.

  Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej po raz drugi zaprosił uczniów szkół podstawowych klas IV-VI do udziału w konkursie biblijnym. - Pomysł przyszedł do nas z Wybrzeża. Akcja Katolicka Archidiecezji Gdańskiej od kilku lat organizuje go na swoim terenie - mówi prezes DIAK Jerzy Skórkiewicz. - Celem konkursu jest popularyzowanie czytania i znajomości Pisma Świętego wśród dzieci. W tamtym roku jego tematem była Ewangelia wg św. Marka, w tym roku Księga Rodzaju - dodaje.

  W pierwszym etapie konkursu wzięło udział 29 szkół z całej diecezji. Na finały do radomskiej PSP nr 7 przyjechało 44 uczniów z 25 szkół. Uczniowie musieli zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi m.in. pierwszych rodziców, synów Noego, historii Abrahama, czy wykazać się znajomością nazw geograficznych. - Poziom konkursu był bardzo wysoki. Laureatka na 50 możliwych punktów zdobyła 48. Przyznaliśmy trzy drugie miejsca i jedno trzecie. Treść Księgi Rodzaju nie była dla nich łatwa, ale dzieci chętnie sięgają do Pisma Świętego i biorą udział w takich konkursach - powiedziała koordynatorka konkursu Ewa Mężyk.

  Julia Węglarska, która zdobyła pierwsze miejsce, trzy razy przeczytała Księgę Rodzaju. Przyznała, że materiał był trudny. A jednym z trudniejszych pytań było to, dotyczące życia Abrahama. To samo podkreślał Patryk Świercz z radomskiej PSP nr 34. W przygotowaniach pomagał mu katecheta ks. Tomasz Gaik. - Pokazywał mi, jak czytać Pismo Święte i z jakich słowników korzystać. Był dla mnie wsparciem - powiedział.

  Konkurs podsumował przewodniczący jury  - moderator Dzieła Biblijnego Diecezji Radomskiej ks. Jacek Kucharski: - Poziom był fenomenalny, choć materiał był trudny. Wymagał niezwykle wnikliwej analizy Księgi Rodzaju. Zazwyczaj ta Księga kojarzy nam się z opisami stworzenia, oczywiście z historiami patriarchów. Wszystko to jest pokazywane niby łatwo, barwnie, a przecież wiemy, że tekst biblijny podaje nam bardzo wiele szczegółów, które są niezwykle istotne do głębi poznania Księgi Rodzaju i do całego dzieła zbawczego, które Pan Bóg w tej Księdze rozpoczyna.

  Konkursowi patronowały: Mazowiecki i Świętokrzyski Kurator Oświaty oraz Dzieło Biblijne Diecezji Radomskiej. Patronem medialnym był Gość Niedzielny.

  Laureaci

  1. Julia Węglarska z PSP w Stoku.

  2. Magdalena Makocka z PSP nr 9 w Skarżysku-Kamiennej, Aleksandra Skarzyńska z PSP w Ciechlinie, Kacper Mortka z PSP nr 15 w Radomiu.

  3. Izabela Imiołek z PSP w Jedlance.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół