• facebook
 • rss
 • Nowy duszpasterz powołań w Polsce

  ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 15.03.2014 22:06

  - Na moją funkcję będzie mocno rzutowała charyzma i autentyczność kapłańska Jana Pawła II - mówił na antenie Radia Plus Radom ks. dr hab. Marek Tatar.

  Ks. Marek Tatar, nowy krajowy duszpasterz powołań, zastąpił na tym stanowisku ks. Marka Dziewieckiego, który pełnił tę funkcję przez ostatnie 10 lat. Obaj kapłani pochodzą z diecezji radomskiej. Decyzję w tej sprawie podjęli biskupi podczas ostatniego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

  Zdaniem nowego duszpasterza decyzja była zaskoczeniem i wymagała przemyślenia. - Mam świadomość, że ta funkcja będzie wymagała współpracy z ludźmi - mówi ks. Tatar.

  Ks. Marek Tatar pochodzi z parafii Skaryszew koło Radomia. Urodził się w 1963 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1989 r. przez posługę bp. Edwarda Materskiego. Jako duszpasterz pracował między innymi w Radomiu i Opocznie. W latach 1994-1999 studiował w Prymasowskim Instytucie Życia Wewnętrznego w Warszawie. W latach 2000-2002 kontynuował studia doktoranckie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W 2002 r. obronił rozprawę doktorską "Świętość chrześcijanina w pismach bł. Antoniego Rewery", a następnie podjął wykłady z duchowości wczesnopatrystycznej oraz ćwiczenia z mistyki chrześcijańskiej na UKSW. W 2003 r. rozpoczął zajęcia w Prymasowskim Instytucie Życia Wewnętrznego we Lwowie. W 2006 r. odbył stypendium naukowe w Heythrop College w Anglii.

  Funkcję krajowego duszpasterza powołań pełnił przez ostatnie dziesięć lat   Ks. Marek Dziewiecki jest znanym w Polsce psychologiem i wychowawcą młodzieży
  Funkcję krajowego duszpasterza powołań pełnił przez ostatnie dziesięć lat
  Ks. Zbigniew Niemirski /GN
  Zajmował się archiwalnymi zbiorami dotyczącymi kard. George'a Basila Hume'a. Praca została zakończona podczas kolejnego pobytu w Londynie w 2008 roku. W tym samym roku przebywał na Uniwersytecie w Oxfordzie, przygotowując publikację "Duchowość pokoju w teologii Kardynała Basila Hume'a", która stała się przedmiotem uzyskania habilitacji.

  Ks. Marek Tatar jest autorem dwóch pozycji książkowych oraz 26 artykułów naukowych dotyczących duchowości chrześcijańskiej. Był duszpasterzem akademickim, dyrektorem Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę oraz pomysłodawcą katechumenatu, czyli przygotowania osób dorosłych do przyjęcia chrztu świętego. Był też jednym z organizatorów spotkań papieskich, które odbywały się na ulicy Jana Pawła II w Radomiu w rocznicę jego śmierci.

  Obecnie przedmiotem jego prac badawczych jest antropologia duchowości, duchowość ekumeniczna, duchowość patrystyczna, duchowość powołań oraz angielska szkoła duchowości.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół