• facebook
 • rss
 • Dwa lata temu zmarł bp Edward Materski

  Ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 23.03.2014 14:30

  W intencji zmarłego dwa lata temu bp. Edwarda Materskiego 24 marca o 18.00 sprawowana będzie Msza św. w radomskiej katedrze.

  Na Eucharystię zaprasza bp Henryk Tomasik:

  W poniedziałek 24 marca przypada druga rocznica śmierci Księdza Biskupa Edwarda Materskiego. Na epitafium ufundowanym w katedrze przez kapłanów i świeckich widnieje napis: "Organizatorowi diecezji radomskiej, jej pierwszemu biskupowi, niezłomnemu nauczycielowi wiary. Duchowieństwo i wierni". Okażmy pamięć i wdzięczność wobec zmarłego Pasterza. Zapraszam do wspólnej modlitwy.

  Bp Edward Materski był pierwszym ordynariuszem diecezji radomskiej, budowniczym jej struktur oraz gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Przez dziesięciolecia związany z troską o katechezę, niestrudzony organizator nowych parafii, które najpierw jako biskup sandomiersko-radomski, a potem radomski tworzył na terenie obecnej diecezji sandomierskiej i radomskiej. Na polu mediów krótko po powstaniu diecezji radomskiej powołał do istnienia radio i tygodnik. Przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

  Urodził się 6 stycznia 1923 r. w Wilnie. W czasie powstania warszawskiego, jako kleryk, pełnił posługę duszpasterską. 20 kwietnia 1947 r. przyjął święcenia kapłańskie. 29 października 1968 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej. Sakrę biskupią przyjął 22 grudnia 1968 r. Od 28 marca 1981 r. był biskupem sandomierskim, a od 3 października 1981 r. - biskupem sandomiersko-radomskim.

  25 marca 1992 r., po reorganizacji diecezji polskich, objął pieczę nad Kościołem radomskim jako pierwszy biskup diecezji radomskiej. Funkcję tę pełnił do 28 czerwca 1999 r.

  W latach 1966-1988 był wykładowcą katechetyki formalnej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był także przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania Katolickiego. Edward Materski był opiekunem Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej.

  Zmarł 24 marca 2012 r. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Został pochowany w kaplicy biskupów na radomskim cmentarzu przy ul. Limanowskiego.

    Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!
  Archiwum WSD w Radomiu


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół