• facebook
 • rss
 • Dziękujemy Bogu za dwa wielkie wzory

  Ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 26.04.2014 00:09

  Ordynariusz radomski przybył do Rzymu, by pod przewodnictwem papieża Franciszka razem z pielgrzymami z naszej diecezji, jak i z całego świata wziąć udział w uroczystości kanonizacji dwóch papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II.

  Tuż po wyjściu z Bazyliki św. Piotra, gdzie modlił się przy grobach obu papieży, bp Henryk Tomasik wskazywał na ważne cechy pontyfikatów obu świętych papieży oraz pozdrowił diecezjan.

  - Przede wszystkim dziękujemy Panu Bogu za te dwa wielkie wzory dla Kościoła. Bo każdy święty jest pośrednikiem, jest patronem i jest drogowskazem.

  Ojciec święty Jan XXIII pokazał wielkie zatroskanie o jedność Kościoła. Jako delegat Stolicy Apostolskiej doświadczył rozbicia. Bardzo głęboko przeżywał pobyt w Bułgarii oraz w Turcji. Spotkał się tam ze wschodnim chrześcijaństwem. Wiedział, jaką tragedią jest podział chrześcijaństwa.

  Potem jako papież pokazywał drogi do pokoju. Jego słynna encyklika „Pacem in terris” (Pokój na ziemi) to encyklika, która pokazuje ważny warunek pokoju - sprawiedliwość, sprawiedliwość między jednostkami, grupami społecznymi, narodami. To tak, jakby chciał ojciec święty chciał kontynuować wypowiedź św. Augustyna, który mówił, że pokój jest ciszą porządku.

  Z kolei encyklika „Mater et Magistra” (Matka i nauczycielka) wyrażała wielkie zatroskanie ojca świętego o sytuację społeczną i ekonomiczną wielu grup, wielu krajów. Jan XXIII to wreszcie papież soboru, który pokazał nowe drogi, drogi zmierzające do tego, aby pogłębiło się chrześcijaństwo.

  Jan Paweł II jest wspaniałym przewodnikiem po drogach wiary. Często przypominał młodzieży: ”Ja jestem pośród was po to, aby wam mówić o Chrystusie”. I wszystkie spotkania, wszystkie pielgrzymki zmierzały do tego, aby pokazać osobę Jezusa Chrystusa.

  Z osobą Jana Pawła II kojarzą się dwa wydarzenia ewangeliczne, polecenia skierowane do św. Piotra: ”A ty utwierdzaj braci w wierze” oraz ”Wypłyń na głębię”. Jan Paweł II, następca św. Piotra, pokazywał, jak można wypływać na głębię rozważania, poznawania, ale i ukochania Chrystusa oraz wyznania go całym życiem. Był wielkim nauczycielem wiary, zatroskanym o utwierdzanie braci w wierze - mówił bp Tomasik.

  Natomiast zwracając się do diecezjan powiedział: - Bardzo serdecznie pozdrawiam pielgrzymów. I tych, którzy już są w Rzymie, i tych, którzy są jeszcze w drodze. Ale pozdrawiam również bardzo serdecznie tych, którzy zostali w domach i będą się z nami łączyć duchowo. Patrzymy na dwa wielkie wzory Jana XXIII i Jana Pawła II i prosimy, aby w nas wszystkich pogłębiała się wiara, ukochanie Kościoła i poczucie odpowiedzialności za Kościół Chrystusowy.

  W sobotę wieczorem odbędzie się wielkie czuwanie Polaków przed kanonizacją na Piazza Navona. Rozpocznie się o 20.00, a o 21.37 kard. Stanisław Dziwisz będzie przewodniczył Mszy św. Po Eucharystii - adoracja eucharystyczna.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .
  przewiń w dół