• facebook
 • rss
 • Wróciliśmy szczęśliwi

  Lidia Wierzbicka

  dodane 06.05.2014 15:32

  Ponad 1000 harcerzy i harcerek z ZHR wzięło udział w uroczystościach kanonizacyjnych na placu św. Piotra w Watykanie.

  Harcerze i harcerki Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej towarzyszyli Janowi Pawłowi II podczas pielgrzymek do Polski, byli blisko w czasie ostatniej ziemskiej drogi, podczas beatyfikacji i nie zabrakło ich także teraz.

  Przygotowanie do pielgrzymki trwały kilka miesięcy. Były to między innymi spotkania formacyjne, podczas których na nowo odkrywaliśmy postać Jan Pawła II i jego nauczanie. Odbył się też konkurs, gdzie pierwszą nagrodą był bilet do Rzymu. Wygrała go druhna Anna Dąbrowska z 41 PDH „Orle Gniazdo”. Zbierane były również fundusze na wyjazd poprzez: akcje zarobkowe, zbiórki publiczne koło kościołów oraz wsparcie finansowe ze stron Urzędu Miasta Pionki. Za to wsparcie jesteśmy bardzo wdzięczni, gdyż 90 % uczestników to młodzież szkolna i studenci.

  Naszą Pielgrzymkę rozpoczęliśmy Mszą św. w kościele pw. NMP Królowej Polski. Trasa wiodła przez Asyż – tam pod namiotami mieliśmy pierwszy nocleg. Do Asyżu dotarliśmy z kilkugodzinnym opóźnieniem, jednak dzięki polskim franciszkanom, udało nam się zwiedzić miejsca, które zwykle nie są dostępne zwiedzającym, w tym najstarszą kaplicę (w której nasi przewodnicy duchowi ks. Leon Czerwiński i ks. Wiktor Głuszek koncelebrowali Mszę św.) oraz dziedziniec, na którym w 1986 odbyło się ekumeniczne spotkanie przedstawicieli największych wyznań religijnych z okazji Światowego Dnia Modlitwy o Pokój.

    Podczas homilii druhna Karolina Skrzypek ze Zwolenia z 1 ZDH „Rzeka” z Pionkowskiego Hufca Harcerek została niespodziewanie wyróżniona przez biskupa
  Archiwum ZHR
  Do Rzymu dotarliśmy w sobotę 26 kwietnia. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy do Bazyliki Il Gesu na Apel rozpoczęcia Białej Służby. Wzięła w nim udział małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska. Później uczestniczyliśmy we Mszy św., której przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzdek. Podczas homilii druhna Karolina Skrzypek ze Zwolenia z 1 ZDH „Rzeka” z Pionkowskiego Hufca Harcerek została niespodziewanie wyróżniona przez biskupa, za wzorowe odliczanie podczas Apelu. Otrzymała bilet wejściówkę na Mszę św. kanonizacyjną w sektorze dla gości, niedaleko ołtarza.

  Po Mszy św. udaliśmy się pobliże via della Conciliatione – miejsce oczekiwania na otwarcie bramek na Plac św. Piotra.

    W Asyżu, w drodze na kanonizację
  Archiwum ZHR

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół