• facebook
 • rss
 • Skaryszew świętuje swój początek

  Marta Deka

  dodane 16.05.2014 17:28

  W tym roku Skaryszew obchodzi jubileusz 750-lecia nadania przez Bolesława Wstydliwego praw miejskich. Główne obchody jubileuszowe odbędą się 18 maja. Trzy dni wcześniej 750 lat temu został podpisany akt lokacyjny miasta.

  Uroczystość rocznicowa rozpocznie się zbiórką wszystkich uczestników w miejscu, gdzie 750 lat temu stało grodzisko Skarzeszów. Następnie wszyscy przejdą do kościoła na Mszę św. w intencji mieszkańców Skaryszewa. Uroczystość uświetni aktor Wojciech Wysocki, który wcieli się w rolę księcia Bolesława Wstydliwego i odtworzy scenę nadania aktu erekcyjnego. Będzie parada grup rekonstrukcyjnych z tamtego okresu: rycerzy, jazdy konnej, karet i zaprzęgów. A wszystko po to, by wprowadzić uczestników w klimat średniowiecznego miasteczka.

  Do Skaryszewa tego dnia przybędzie wielu gości, m.in. bożogrobcy. - To oni w XII w. zakładali tu parafię. Dzisiaj, po wiekach, możemy powiedzieć, że duchowe piętno Skaryszewa pozostawili właśnie bożogrobcy. Przejawia się ono w postaci wielkiej pobożności mieszkańców, kultu Najświętszej Maryi Panny i przede wszystkim religijności związanej z rytmem roku liturgicznego, a więc wszystkie tradycyjne obchody są tu bardzo żywe. To jest ich zasługa. Oni tu mieli klasztor. W podziemiach kościoła prawdopodobnie znajdują się groby bożogrobców - mówi proboszcz ks. kan. Dariusz Skrok.

  Program:

  11.30 - Formowanie uroczystego orszaku na ul. Kunegundy

  12.00 - Msza św. w kościele św. Jakuba

  13.30 - Koncert muzyki klasycznej

  14.00 - Rynek - rekonstrukcja historyczna - nadanie osadzie Skaryszew Aktu Praw Miejskich

  14.30 - Posadzenie dębu 750-lecia

  15.00 - Tort urodzinowy

  15.30 - stadion miejski - piknik historyczny: średniowieczne rzemiosło, turniej łuczniczy, turniej rycerski, zabawy i konkursy plebejskie, średniowieczne jadło, pokaz sokolniczy, wystrzały z hakownicy i wiele innych atrakcji.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół