• facebook
 • rss
 • Opoczyński zamek oblegany

  md

  dodane 19.05.2014 15:40

  "730 lat od pierwszej historycznej wzmianki o Opocznie" - takie hasło przyświecało tegorocznej Nocy Muzeów, na którą zaprosiło Muzeum Regionalne w Opocznie. Pierwsza historyczna wzmianka o mieście pochodzi z 1284 r., kiedy to Leszek Czarny przypisał je do kolegiaty sandomierskiej.

  Zamek kazimierzowski, w którym mieści się Muzeum Regionalne, tej nocy wypełniony był po brzegi. Na zwiedzających czekało mnóstwo atrakcji, m.in. spotkanie z reżyserem "Podróży za jeden uśmiech" Stanisławem Jędryką czy multiinstrumentalistą Tomaszem Drozdkiem.

  Od 17.00 licznie przybyli goście mogli oglądać stałe i czasowe wystawy. Swoje prace prezentował zaprzyjaźniony z placówką fotograf Edward Zagdański.

    Dyrektor muzeum Tomasz Łuczkowski (w środku) ze Stanisławem Jędryką i twórcą filmu o nim Andrzejem Paradowskim
  Archiwum Muzeum Regionalnego
  W związku z przypadającą w tym roku rocznicą 730-lecia pierwszej wzmianki o Opocznie uczniowie ZSS nr 2 wystawili przedstawienie "Opowieść o królu Kazimierzu Wielkim". Po nich na wesoło historię miasta przybliżyli uczniowie z ZSS nr 3: "Jak to z Opocznem było - czyli kabaretowe potyczki z historii". Były też pokazy filmów z archiwum Telewizji Opoczno.

  Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z wybitnym reżyserem Stanisławem Jędryką. Ten urodzony w Sosnowcu twórca znanych filmów i seriali dla młodzieży, m.in. "Podróży za jeden uśmiech" czy "Stawiam na Tolka Banana", wielokrotnie w dzieciństwie przebywał w Opocznie.

  O związkach Stanisława Jędryki z miastem opowiadał film "Jestem synem dwóch matek", który specjalnie na tę noc zrealizował Andrzej Paradowski.

  Po projekcji wywiązała się długa dyskusja. Na koniec reżyser podpisywał autobiograficzną powieść "Miłości mojego życia".

  Niezwykle ciekawym doświadczeniem był występ multiinstrumentalisty Tomasza Drozdka z Radomska. Zapowiadając jego koncert, dyrektor muzeum Tomasz Łuczkowski podkreślił jego niecodzienne umiejętności.

  Muzyk przywiózł ze sobą kilkadziesiąt instrumentów, jednocześnie na nich grał i o nich opowiadał. Po koncercie chętni mogli zagrać na niektórych z nich. Noc Muzeów zakończyła się o północy.

    "Opowieść o królu Kazimierzu Wielkim" wystawili uczniowie z ZSS nr 2
  Archiwum Muzeum Regionalnego
    Tomasz Drozdek grał na nietypowych instrumentach
  Archiwum Muzeum Regionalne

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół