• facebook
 • rss
 • Wspomnienie wielkiego wiatru

  ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 05.06.2014 19:43

  "Wśród nas był współczesny Święty. Nie możemy o tym zapomnieć" - napisał w słowie zaproszenia na rocznicową Eucharystię w radomskiej katedrze bp Henryk Tomasik.

  Wcześniej, przed Mszą św. w katedrze, w sali Urzędu Stanu Cywilnego, z racji 23. rocznicy wizyty papieża w Radomiu, odbyła się uroczysta Sesja Seminaryjna Rady Miejskiej poświęcona uczczeniu pamięci św. Jana Pawła II. Podczas sesji wykład wygłosił ks. dr Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej.

  - Wicher nad wieczernikiem w dniu Pięćdziesiątnicy był znakiem działania Ducha Świętego. Do tego wiatru nawiązał tu w Radomiu papież Jan Paweł II, bo wówczas nad radomskim lotniskiem, gdzie sprawowana była Msza św., wiał silny wiatr. Dzisiaj wspominamy te historyczne wydarzenia i dziękujemy Bogu za nie - mówił w słowie powitania na początku Mszy św. bp Tomasik. W homilii powrócił do tamtej wizyty i papieskich słów o wietrze: - Można by nawiązać do starego powiedzenia: papież rzuca słowa na wiatr. Istotnie papież rzuca słowa na wiatr, bo wierzy w wiatr. Wierzy w taki potężny wiatr, który kiedyś wstrząsnął ścianami wieczernika w Jerozolimie. W tym wietrze przez siły natury wyraziło się tchnienie Ducha Świętego. Papież wierzy w wiatr, w ten z wieczernika z dnia Pięćdziesiątnicy. Wierzy, że słowa rzucane na ten polski wiatr nie zostaną poniesione w niewiadomym kierunku, tylko pójdą jak to słowo Boże, które z wieczernika poszło na wszystkie krańce ziemi.

  Bp Tomasik przypomniał także inny fragment papieskiego nauczania z Radomia: - Bracia i siostry z Radomia i całej tej ziemi! Budujmy wspólną przyszłość naszej ojczyzny wedle prawa Bożego, wedle tej odwiecznej Mądrości, która się nie przedawnia w żadnej epoce, wedle Chrystusowej Ewangelii. Budujmy... Raczej: odbudowujmy, bo wiele zostało zrujnowane..., zrujnowane w ludziach, w ludzkich sumieniach, w obyczajach, w opinii zbiorowej, w środkach przekazu.

  Rocznicowa Eucharystia, w której wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych miasta, została złączona z uroczystością udzielenia młodzieży z parafii katedralnej sakramentu bierzmowania. O dary Ducha Świętego prosili sami bierzmowani, a ich rodzice zapewniali: - Zobowiązujemy się pomagać naszym dzieciom przykładem, słowem, modlitwą i wychowaniem w trzeźwości. Zapewniamy o naszej trosce o nich.

    Podczas liturgii i po niej wystąpił z koncertem młodzieżowy chór z Białej Podlaskiej
  Ks. Zbigniew Niemirski /GN


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół