• facebook
 • rss
 • Oldboje, policjanci i rycerze

  ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 08.07.2014 21:27

  Organizatorom Dnia Odrzywołu przyświeca idea łączenia dobrej zabawy i edukacji historycznej.

    Wśród widzów (od lewej) Marian Niemirski, starosta przysuski, i Marian Kmieciak, wójt gminy Odrzywół
  ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
  - Nie ściągamy wielkich i znanych zespołów, a przecież w naszej zabawie tanecznej, gdzie grają "Dobrodziejki" z Odrzywołu, bierze udział wielu mieszkańców i świetnie się bawią. Bo chcemy być razem, chcemy wspólnie się bawić, a przy okazji czegoś uczyć - mówi Marian Kmieciak, wójt gminy Odrzywół.

  Właśnie element edukacyjny to stały punkt święta. Rok temu przypominano trzy rocznice: 595. rocznicę lokacji miasta przez Dobrogosta Czarnego z Odrzywołu, bohatera, który prowadził budowę przeprawy na Wiśle pod Czerwińskiem przed bitwą pod Grunwaldem, 150-lecie powstania styczniowego i 40-lecie powstania Klubu Sportowego Blask Odrzywół. W tym roku postawiono na przypominanie o dbałości o porządek publiczny. Jak to pokazali rekonstruktorzy z Warszawy i Radomia, z tą dbałością było krucho w XVII w., kiedy wielokrotnie spory rozstrzygały samosądy i pojedynki. Inaczej sprawy miały się w okresie II Rzeczypospolitej, gdy pracowała tzw. granatowa policja. Jej pracę postanowiono pokazać z tej racji, że jednym z bohaterskich policjantów był Lucjan Sarnecki z Odrzywołu, którego sowieci zamordowali w Miednoje.

    Oldboje z Ceramiki Opoczno
  ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
  Atrakcją święta, na którą czekali przede wszystkim panowie, był mecz oldbojów Blasku Odrzywół i Ceramiki Opoczno. W drużynie gospodarzy zagrał starosta przysuski Marian Niemirski, a w zespole gości - Andrzej Kopania, przewodniczący Rady Powiatu w Opocznie. Przed laty bywało różnie, ale tym razem 6:1 wygrali goście. Nadzieję na rewanż w przyszłości pokazali młodzicy z Blasku, którzy zagrali przeciwko rówieśnikom z Lipin. Póki co, smak przegranej łagodziły grochówka, domowe pyzy, no i słynne odrzywolskie obwarzanki.

  Organizatorzy zadbali też o cenną pamiątkę - biuletyn "Nasza Ziemia Odrzywolska". Tym razem opisano w nim postacie związane z miejscowością oraz podano etymologię popularnych nazwisk mieszkańców gminy.

  Dzień Odrzywołu przygotowali: Marian Kmieciak, wójt gminy Odrzywół, Bogumiła Stępień, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, sołtys Grzegorz Bystrzejewski z Radą Sołecką Odrzywołu oraz OSP Odrzywół.

  Patronem medialnym Dnia Odrzywołu był "Gość Niedzielny".

    Rekonstruktorzy przenieśli uczestników w czasy XVII-wiecznej Rzeczypospolitej
  ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół