• facebook
 • rss
 • Prośby takie same - uzdrowienie

  Marta Deka

  dodane 24.08.2014 22:03

  Obraz koronował w 1974 r. Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński. Od wieków pielgrzymują tu chorzy, by wyprosić łaski.

  Co roku w sierpniu do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Wysokim Kole pielgrzymują ludzie chorzy z okolicznych dekanatów: czarnoleskiego, głowaczowskiego, kozienickiego, lipskiego, pionkowskiego i zwoleńskiego. W tym roku Rejonowy Dzień Chorych wpisał się w obchody 40. rocznicy koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Królowej Różańca Świętego.

  Obraz w wysokolskim sanktuarium czczony jest  od 1684 r. Do jego koronacji przyczyniło się świadectwo bp. Jana Czerniaka, sufragana gnieźnieńskiego, który w Wysokim Kole przebywał jako młody kapłan w czasie II wojny światowej. Został cudownie uzdrowiony. W liście do bp. Piotra Gołębiowskiego, administratora diecezji sandomierskiej, napisał: „Przygnieciony groźnymi chorobami znajdowałem się w obliczu śmierci. Pobożni wierni nie przestawali się modlić wobec Obrazu Wysokolskiej Pani. Tym prośbom zawdzięczam swoje zdrowie i Matce Bożej”. 18 sierpnia 1974 r. Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński w asyście kilkunastu biskupów i ponadstutysięcznej rzeszy pielgrzymów dokonał aktu koronacji obrazu papieskimi koronami. Niestety w 2004 r. złodzieje włamali się do świątyni i skradli korony. Te, które obecnie są na obrazie, poświęcił Jan Paweł II. 22 lipca 2004 r. obraz rekoronował bp Andrzej Dzięga, ówczesny ordynariusz sandomierski.

  Rejonowy Dzień Chorych odbył się na Placu Różańcowym przy nowym ołtarzu polowym. Mszy św. przewodniczył bp Adam Odzimek. Konferencję wygłosił ks. Radosław Kacprzak, kapelan szpitala w Radomiu na Józefowie. Program słowno-muzyczny przygotowały dzieci i młodzież wraz z Trio Rodzinnym „DNA”.

  - Już po raz kolejny w sanktuarium MB Różańcowej spotkali się ludzie chorzy. Parafianie zawsze przyjmują ich gościnnie. Kiedy przychodzi choroba, każdy potrzebuje umocnienia duchowego w dźwiganiu krzyża. Dziś medycyna się rozwija, a prośby są takie same - o uzdrowienie. Ale jest wiele dziękczynień, bo wiele osób wyprosiło łaski za wstawiennictwem Matki Bożej - mówi kustosz sanktuarium ks. Szymon Mucha.

  Główne uroczystości związane z jubileuszem koronacji obrazu odbędą się 4 października.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół