• facebook
 • rss
 • Jedna pasja i dwa głody

  ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 20.10.2014 23:27

  Radomskie Wyższe Seminarium Duchowne powstało dzięki pracy i ofiarności dziesiątków tysięcy ludzie, ale przede wszystkim uporu bp. Edwarda Materskiego. Od 25 lat kształci i formuje kandydatów do kapłaństwa. W nowe ćwierćwiecze wchodzi z liczbą 82 alumnów, w tym 26, którzy przestąpili jego próg w tym roku.

  Przed sakrą biskupią był pierwszym rektorem w radomskim seminarium   Liturgii Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski
  Przed sakrą biskupią był pierwszym rektorem w radomskim seminarium
  ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
  Inaugurację roku akademickiego rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, który ćwierć wieku temu rozpoczynał pracę jako rektor w radomskim seminarium i prowadził ją do 2006 r., kiedy został mianowany biskupem zamojsko-lubaczowskim. - Świat, który nas otacza, z jednej strony woła o posługę kapłańską w pełnym tego słowa wymiarze, ale z drugiej stawia jej opór i utrudnia - mówił w homilii. Odnosząc się do tego, co ma budować w kandydatach do kapłaństwa seminarium, podkreślił: - Potrzeba głodu studiowania, który będzie określał postawę kapłańską na całe życie. Potrzeba pasji poznawania mądrości Bożej i odpowiedzialności za ludzi oraz potrzeba głodu modlitwy.

  Po Eucharystii w auli Jana Pawła II, gdzie 4 czerwca 1991 r. papież Polak dokonał poświęcenia seminarium, odbyła się druga część inauguracji. Tutaj ks. dr Jarosław Wojtkun, następca na urzędzie rektora abp. Depo, powitał wszystkich, ciesząc się obecnością pasterzy, reprezentantów innych uczelni Radomia, przedstawicieli władz różnego szczebla i osób, które miały swój wyjątkowy udział w powstawaniu seminarium, na czele z jego głównym - obok bp. Materskiego - budowniczym ks. inf. Stanisławem Pinderą. Dziękował za obecność na inauguracji proboszczów alumnów I roku i podkreślił, że to świadectwo pięknie przeżywanego kapłaństwa duszpasterzy w wielu przypadkach zadecydowało o wstąpieniu do seminarium.

  Immatrykulacji najmłodszych studentów dokonał ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, dziekan Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Radomscy alumni są bowiem studentami tej uczelni.

  Na zakończenie obecni wysłuchali wykładu inauguracyjnego ks. dr. Rafała Piekarskiego. Historyk Kościoła podjął temat "25 lat istnienia i funkcjonowania Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu (1989-2014)".

  Towarzyszyli im pasterze i przedstawiciele władz uczelnianych obecnych na uroczystości   Po inauguracji alumni I roku stanęli do pamiątkowej fotografii, dzierżąc KUL-owskie indeksy
  Towarzyszyli im pasterze i przedstawiciele władz uczelnianych obecnych na uroczystości
  ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół