• facebook
 • rss
 • Oni zrobią swoje, Pan Bóg powie więcej

  Ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 04.12.2014 20:56

  Kilkanaście minionych lat pokazuje, że te rekolekcje są potrzebne. Wielu chłopców i młodych mężczyzn, pytających o wiarę i drogę życiową, znalazło podpowiedzi i odpowiedzi.

  Rekolekcje po raz dziewiąty organizuje ks. Paweł Gogacz, wychowawca w radomskim Wyższym Seminarium Duchownym.

  Zapoczątkował je ks. Andrzej Jędrzejewski, kilkanaście lat temu prefekt i wychowawca w seminarium, dziś proboszcz radomskiej parafii pw. św. Stefana.

  Ks. Jędrzejewski, przekonany o owocności tych rekolekcji, wysyła na do seminarium młodzieńców zaangażowanych w życie parafii. Jednym z nich jest Michał Kopciński.

  W rekolekcjach uczestniczył czterokrotnie. - Już za pierwszym razem myślałem o wstąpieniu do seminarium. Każde z kolejnych rekolekcji były tylko swoistą aktualizacją. Obecnie jestem alumnem I roku i wezmę udział w rekolekcjach w grupie kleryków, którzy pomogą w ich organizacji i przebiegu - mówi.

    Plakat zapraszający na rekolekcje
  - W tych rekolekcjach, jako uczestnik, wziąłem udział tylko jeden raz. A to był szok: ”Zabierzcie buty i strój sportowy, bo tam zapewne będzie okazja, by zagrać w piłkę, albo pójść na siłownię” - mówił nam ks. Jarosław Zieliński, nasz wikariusz - wspomina Wojciech Pawłowski, dziś diakon, kleryk ostatniego, szóstego roku studiów w seminarium, pochodzący z parafii pw. św. Pawła w Radomiu.

  Wojtek, podobnie jak jego koledzy z roku studiów, ma już ukończoną pracę magisterską z teologii. Ma za sobą kilka form praktyk duszpasterskich, a tutaj między innymi udział w ”Przystanku Jezus”.

  Pytany o seminaryjne rekolekcje dla pytających o wiarę i drogę życiową, podkreśla wartość prywatnych rozmów. - To są niesamowite spotkania, a czasem zwierzenia. Na parafiach, czy gdzie indziej - np. na oazie czy KSM - jest nieco formalnie. Na naszych rekolekcjach jesteśmy całe trzy dni z uczestnikami. Oni opowiadają o sobie, otwierają się, mówią o swoim życiu, o tym, że dziś tak trudno wybierać. My, alumni, mówimy, jak to było z nami. Niczego nie sugerujemy, bo wiemy, że Pan Bóg powie im więcej i to On podpowie, co zrobić.

  Tegorocznym rekolekcjom przyświeca pytanie: ”Po co to wszystko? ”.

  W rekolekcjach, jako opiekunowie weźmie udział niemal 30 alumnów, którzy przerwą swe świąteczne ferie i przyjadą do seminarium. Uczestnicy zostaną zaproszeni do zatrzymania się nad prawdą sakramentów, które są widzialnymi znakami niewidzialnej łaski.

  - Nie będzie tu konferencji o sakramencie małżeństwa i kapłaństwa, by nie sugerować wyboru. Będziemy pokazywali pozostałe sakramenty, jako te, które dają fundament do osobistych wyborów dotyczących drogi życia - mówi ks. Gogacz.

  Rekolekcje rozpoczną się w sobotę 27 grudnia o 15.00, a zakończą obiadem we wtorek 30 grudnia. Zapisy do 20 grudnia 2014 roku pod numerami telefonów: (048) 33 09 101 - administracja WSD w Radomiu lub (048) 33 09 119 - ks. Paweł Gogacz.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół