• facebook
 • rss
 • To wszystko ludzi ze sobą scala

  Krystyna Piotrowska

  dodane 18.01.2015 23:02

  Na festiwalu zaprezentowało się ponad 100 wykonawców. Wystąpili przed publicznością, która po brzegi wypełniła parafialną świątynię w Sławnie.

  Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek w gminie Sławno ma już swoją tradycję. Co roku odbywa się w innej parafii. Tym razem gospodarzem festiwalu była wspólnota w Sławnie koło Opoczna. To kulturalne wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Eucharystię sprawował proboszcz ks. kan. Adam Stępień.

  Po Mszy św. uczniowie kl. IV i V PSP im. Jana Pawła II w Sławnie wystawili jasełka pt. „I narodziło się światło...” pod kierunkiem Anny Mazur i Doroty Michalskiej.

  Młodych aktorów i wokalistki oklaskiwali obecni w świątyni przedstawiciele władz gminy, księża, nauczycie, dyrektorzy szkół, rodzice, parafianie.

  – Gmina folklorem stoi i tradycją. Staramy się kultywować to, co jest najpiękniejsze, a tradycją jest również wystawianie jasełek oraz śpiew kolęd i pastorałek. Co roku w naszej gminie odbywa się konkurs kolęd i pastorałek. Tradycją się stało, że w każdej parafii, co roku w innej, wszystkie szkoły z naszej gminy, a jest ich 8 (6 szkół podstawowych i 2 gimnazjalne), biorą udział w tym przeglądzie. Rozpoczyna się on zawsze od jasełek. W organizacji tego przedsięwzięcia wspierają nas koła gospodyń wiejskich – powiedział Tadeusz Wojciechowski, wójt gminy Sławno.

  Zuzanna Broszczyk z Gminnego Ośrodka Kultury w Sławnie należy do głównych organizatorów festiwalu. – Wszyscy wykonawcy sami wybierają sobie repertuar. Są to kolędy i pastorałki, te dawne i te współczesne. W festiwalu, obok uczniów ze szkół z gminy, biorą udział zaproszeni goście. Tym razem był to Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Kuniczanka” z PSP w Kunicach pod kierunkiem Edwarda Rogowskiego oraz Aliny Szymańskiej. Zespół zajął pierwsze miejsce w kategorii do lat 13 na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Jego finał odbył się w radomskim Ośrodku Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” – powiedziała pani Zuzanna.

  – Takie spotkania są bardzo potrzebne. Widziałem, że nie tylko dzieci oglądają z radością jasełka i słuchają kolęd, ale i dorośli. Widziałem, jak to przeżywają. Kolędy, jasełka to wielka wartość Kościoła. To jest potrzebne do duchowego przeżycia świąt. Są tu z nami ludzie z całej gminy, młodzież i dzieci. To wszystko ludzi ze sobą scala. Zaczynają na siebie patrzeć życzliwie. To bardzo ważne w tych czasach, gdy ludzie siedzą zamknięci w domach i są wpatrzeni w ekran telewizora. Przychodząc tu, przeżywają coś więcej. Jesteśmy wdzięczni kapłanom, władzom gminy i panu wójtowi, że takie rzeczy organizuje i w ten sposób integruje się cała gminna społeczność – mówił ks. Stępień.

  Zapowiadając ostatnich wykonawców, gości specjalnych festiwalu, ks. Marcin Czerwonka, wikariusz z parafii Sławno, powiedział: – Głosy jak topory, struny głosowe napięte jak węże strażackie pod ciśnieniem. Zapraszam druhów strażaków z OSP w Sławnie.

  Strażakom przygrywali Edward Rogowski na akordeonie i Roman Wojciechowski na skrzypcach.

  Na zakończenie festiwalu wszyscy wykonawcy otrzymali upominki. Wręczali je proboszczowie i przedstawiciele gminy.

  – To, co zostało tu zaprezentowane, to jest klasa mistrzowska. Gratulujemy i dziękujemy za włożony trud, za śpiew na chwałę Pan Jezusa – podsumował wójt.

    Na zakończenie festiwalu zaśpiewali goście specjalni – strażacy z OSP w Sławnie
  Krystyna Piotrowska /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół