• facebook
 • rss
 • Przełamać tabu. Co to znaczy?

  Krystyna Piotrowska

  dodane 18.02.2015 19:04

  Organizując konkurs, chcieliśmy przypomnieć postać tego wielkiego kapłana, jak również wskazać wartości, którymi żył i za które oddał życie. Bo dzięki takim ludziom jak bł. ks. Jerzy Popiełuszko możemy dzisiaj żyć w wolnym kraju - mówiła Halina Szydełko, prezes Akcji Katolickiej w Polsce.

  Krajowy Instytut Akcji Katolickiej w Polsce we współpracy z Telewizją Polską S.A. zorganizowały Ogólnopolski Konkurs dla dzieci i młodzieży pod hasłem: „Napisz błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce, jak dzisiaj zło dobrem zwyciężasz”. Jedną z laureatek konkursu została dwunastoletnia Małgorzata Prasek z PSP im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku. W kategorii uczniów szkół podstawowych zajęła trzecie miejsce. Małgosia lubi pisać wypracowania, jest najlepszą uczennicą w klasie. Do udziału w konkursie uczniów zachęciła katechetka s. Dorota Burczyk.

  – Już wcześniej słyszałam o ks. Jerzym Popiełuszce, ale przygotowując się do konkursu, dużo o nim czytałam. To był bardzo dobry człowiek, jego tragiczna śmierć mną wstrząsnęła. Opowiadanie, które napisałam na konkurs, jest o dziewczynce, która wyśmiewała się z innych i nie pomagała nikomu. Gdy sama potrzebowała pomocy, koleżanka tej pomocy jej użyczyła i ona przez to się zmieniła. Zrozumiała, że powinna innym pomagać – powiedziała Małgosia.   Modlitwa przed złożeniem kwiatów na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Z lewej Halina Szydełko, dalej bp Marek Solarczyk i ks. Marcin Brzeziński
  Krystyna Piotrowska /Foto Gość

  Laureaci i ich opiekunowie spotkali się w Warszawie w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu z bp. Markiem Solarczykiem, asystentem kościelnym AK, i przedstawicielami Zarządu KIAK.

  Spotkanie otworzył proboszcz ks. Marcin Brzeziński. Podziękował za udział w tym konkursie i za to, że młodzi ludzie chcą i potrafią przyjrzeć się postaci błogosławionego ks. Jerzego i z tego przykładu czerpać. – Oby owoce tego spotkania z osobą bł. ks. Jerzego przyniosły Boże błogosławieństwo i ochotę kroczenia przez życie drogą wierności Panu Bogu, ojczyźnie i ludziom – życzył proboszcz. Słowo do wszystkich skierował również biskup. Przypomniał m.in. dzień pogrzebu ks. Jerzego. Biskup był wtedy uczniem szkoły średniej. Nieobecność tego dnia na lekcjach groziła wyrzuceniem ze szkoły. – Ks. Jerzy, dzisiaj błogosławiony, jest takim niesamowitym znakiem i potwierdzeniem tego, że to, co jest mocą Bożej łaski, Bożego działania, to będzie zawsze działało i będzie zawsze zwyciężało. Życzę, aby wasze życie było potwierdzeniem prawdy, tego zwycięstwa, tego, co jest Bożą wolą – mówił biskup. – Dziękuję wszystkim, którzy włożyli tyle pracy, aby ten konkurs zaistniał, żeby się odbył.

    Małgosia z mamą w gmachu TVP czekają na wejście do studia
  Krystyna Piotrowska /Foto Gość

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół