• facebook
 • rss
 • Kazimierzowskie prymicje

  ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 04.03.2015 22:14

  - Życzymy, aby cechy świętości patrona naszego miasta i diecezji, jego duch ascezy i modlitwy, które owocowały wrażliwością na potrzebujących, były natchnieniem w posłudze bp. Piotra - mówił ks. prał. Grzegorz Senderski, proboszcz parafii pw. św. Kazimierza.

  Bp Piotr Turzyński przewodniczył odpustowej Sumie w bazylice św. Kazimierza. Razem z nim celebrowali biskupi Henryk Tomasik i Adam Odzimek. - Serdecznie witamy w naszej bazylice bp. Piotra, który po raz pierwszy celebruje tu Mszę św. jako biskup. Wyrażamy wdzięczność papieżowi Franciszkowi za tę nominację. Gdy świat narzuca nam obraz życia bez Boga, szukamy wzorów przywiązania do naszego Stwórcy i do Kościoła, odważnie głoszących naukę Chrystusa - mówili przedstawiciele parafii. Z kolei młodzi z Publicznego Gimnazjum nr 12, którzy przyszli na Eucharystię w strojach z epoki św. Kazimierza, życzyli bp. Turzyńskiemu, by św. Kazimierz był dla niego światłem na drodze rozpoczętej posługi biskupiej.

    Błogosławieństwo relikwiami św. Kazimierza
  ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
  - Bardzo się cieszę, że jedną z pierwszych Mszy św. jako biskup mogę sprawować w bazylice św. Kazimierza. Tę modlitwę składam w intencji pasterzy, bp. Henryka Tomasika i bp. Adama Odzimka, oraz za całą naszą diecezję - powiedział w słowie powitania bp Piotr, a przed końcowym błogosławieństwem dodał: - Kochani, pozwólcie mi dziś na jedno szczególne podziękowanie. Ten czas to dla mnie dni intensywne, naznaczone łaską, która mnie przerasta jak żadna inna dotąd. Chcę podziękować pasterzom, bp. Henrykowi i bp. Adamowi. Nasz ordynariusz dawał mi w tych dniach pokój i uczył mnie zaufania Bogu, a przez lata współpracy uczył mnie niezwykłej łagodności w prowadzeniu Kościoła. Jestem mu za to bardzo wdzięczny. Bp. Adamowi dziękuję za lata formacji w seminarium w Sandomierzu i w Radomiu oraz za to, że w dniu ogłoszenia mojej nominacji biskupiej nazwał mnie młodszym bratem. Serdecznie pozdrawiam abp. Zygmunta Zimowskiego, którego z powodu choroby nie ma tu z nami, a który łączy się z nami i ze mną ofiarowanym cierpieniem. Wszystkim wam, drodzy bracia i siostry, oraz gospodarzowi tego miejsca ks. Grzegorzowi Senderskiemu, który przygotował tę uroczystość, mówię: Bóg zapłać!

    - Bardzo się cieszę, że jedną z pierwszych Mszy św. jako biskup mogę sprawować w bazylice św. Kazimierza - mówił bp Turzyński
  ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  Radomskie „Kaziki 2015”

  Radomskie „Kaziki 2015”

  WIARA.PL DODANE 05.03.2015 AKTUALIZACJA 06.03.2015

  Radomskie „Kaziki” mają swoje stałe elementy – to m.in. Nagroda św. Kazimierza, przyznawana za propagowanie lokalnej historii i kultury oraz „Muzyczne Kaziki”, czyli plebiscyt wyłaniający wykonawcę muzyki popularnej. Nagrodę św. Kazimierza za album „Jacek i Rafał Malczewscy” otrzymała Zofia Katarzyna Posiadała, historyk sztuki, emerytowany pracownik Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Laureatem Radomskiej Nagrody Muzycznej „Muzyczne Kaziki 2015” został duet Aleksandry Rogali i Wiktora Tokarskiego. II Wielki Test Wiedzy o Radomiu najlepiej rozwiązała drużyna PTTK odział w Radomiu. Drużyna swoją nagrodę – sprzęt komputerowy – przekazała do polskiej szkoły w Pakienie na Wileńszczyźnie. Nagrodę w imieniu szkoły odebrał Jan Maniak ze Stowarzyszenia Przyjaciół Osiemnastki, które współpracuje z wymienioną placówką. Po konkursowych zmaganiach organizatorzy imprezy zaprosili na koncert kapeli „Dwa Tygodnie” z Niemenczyna na Wileńszczyźnie. Tradycyjnie dniom patrona Radomia i diecezji towarzyszył wypiek radomskich piekarzy – „Klucze św. Kazimierza”. Co roku przypominana jest podczas „Kazików” postać znanego Kazimierza, tym razem był to Kazimierz Pułaski. W tym roku przypada 270. rocznica jego urodzin. Młodzież z radomskiego PG nr 12 tradycyjnie zaprosiła na krótki spektakl o świętym królewiczu do kościoła pw. św. Kazimierza. Przed nami ostatnia impreza związana z tym wydarzeniem - VIII Bieg Kazików, na który organizatorzy zapraszają już 8 marca. Zdjęcia: Krystyna Piotrowska /Foto Gość  
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół