• facebook
 • rss
 • Adopcja w trybie natychmiastowym

  Krystyna Piotrowska

  dodane 25.03.2015 23:00

  Księga Życia prowadzona od 2000 roku przez Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin zawiera niemal 5000 nazwisk osób, które podjęły się dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Do ich grona właśnie dołączyły kolejne osoby.

  Dzień Świętości Życia jest obchodzony 25 marca i przypada dokładnie 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem. W tym dniu, w kościele oo. bernardynów, po nabożeństwie Drogi Krzyżowej, sprawowana była Msza św. z podjęciem dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Eucharystii przewodniczył bp Henryk Tomasik.

  Obecni na Mszy św. modlili się, aby w naszej ojczyźnie i na całym świecie szanowano prawo do życia każdego człowieka, od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci. A także za wszystkie rodziny katolickie i za matki oczekujące narodzenia swojego dziecka.

  W czasie homilii biskup mówił: - Dzisiaj dziękujemy za tych, którzy na poziomie prawa bronią życia, za wszystkie organizacje i instytucje, za nasze duszpasterstwa - szczególnie Duszpasterstwo Rodzin - za wszystkie formy budzenia świadomości szacunku dla życia. Dziękujemy, że wiele matek i ojców rezygnowało z zamachu na życie swego nienarodzonego dziecka wówczas, gdy spotkali pomocną dłoń dobrej matki, ojca, przyjaciela, lekarza – kogoś, kto pomógł im przyjąć ten dar. Do tego dziękczynienia dołączmy modlitwę błagalną za tych, którzy stanowią prawo, aby w swoich decyzjach uwzględnili tę wielka wartość, jaką jest życie człowieka. Ta szczególna wartość jest określana, jako godność osoby. Modlimy się o szacunek dla każdego dziecka, poszanowanie godności tej osoby od momentu poczęcia. Włączamy się w wielkie dzieło modlitewnej pomocy dziecku poczętemu, ale zagrożonemu.

  Po homilii, osoby, które były gotowe podjęcia się dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, złożyły wypełnione deklaracje. Ich nazwiska zostaną zapisane w Księdze Życia. Księga jest prowadzona w Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin od 2000 roku. Do tej pory zostało do niej wpisane prawie 5000 osób.

  Zadeklarowane osoby złożyły również przyrzeczenie. Na znak podjęcia się tej formy adopcji, wszyscy otrzymali figurę małego Jasia. To naturalnej wielkości model maleńkiego dziecka w łonie matki, w wieku 10 tygodni od poczęcia. - Ma zaledwie 5 cm, można go wziąć do ręki, przytulić, pocałować i uświadomić sobie, że kiedyś każdy z nas tak wyglądał - mówił ks. Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin.

  Po Eucharystii, jej uczestnicy, trzymając w dłoniach zapalone białe znicze, przeszli pod pomnik Maryi Matki Życia przy ul. Malczewskiego. Znicze ustawiono przed pomnikiem. Ordynariusz odczytał modlitwę, zawierzając Maryi niezliczone rzesze dzieci, którym nie pozwala się przyjść na świat, osóby które zmagają się z trudnościami życiowymi, ofiary nieludzkiej przemocy, starszych i chorych zabitych przez obojętność albo fałszywą litość. – Spraw, aby wszyscy wierzący w Twojego Syna, potrafili otwarcie i z miłością głosić ludziom naszej epoki Ewangelię Życia - mówił biskup.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół