• facebook
 • rss
 • Maturzyści u Czarnej Madonny

  Marta Deka

  dodane 24.04.2015 12:10

  W pielgrzymce maturzystów z naszej diecezji na Jasną Górę uczestniczyło ponad 3 tys. uczniów z niemal 30 szkół. Towarzyszyli im nauczyciele, wychowawcy, dyrektorzy szkół, księża, katecheci i rodzice. 3 maja w radomskiej katedrze będzie sprawowana w ich intencji Msza św.

  - Ta pielgrzymka ma już swoją kilkunastoletnią tradycję. Podczas niej maturzyści przygotowują się do tej najważniejszej chwili, jaką jest egzamin dojrzałości, ale też do tego, co dzieje się po nim, czyli wyboru studiów i drogi życiowej - czy to będzie małżeństwo, kapłaństwo czy furta klasztorna. Te dwie intencje przyświecały nam w ciągu całego dnia, czyli prośba o dary Ducha Świętego na czas egzaminów, ale też i taką mądrość Bożą w czasie późniejszych wyborów - wyjaśnia ks. Stanisław Piekielnik, koordynator pielgrzymki.

  Pielgrzymkę rozpoczęło spotkanie w auli o. Kordeckiego. Konferencje dla maturzystów wygłosili ks. Artur Chruślak i ks. Arkadiusz Latosek, duszpasterze akademiccy, wraz z przedstawicielami Duszpasterstwa Akademickiego w Radomiu. Księża zaprosili maturzystów na Mszę św. do radomskiej katedry w niedzielę 3 maja na godz. 20. Eucharystia będzie sprawowana w ich intencji, a na jej zakończenie zostanie udzielone indywidualne błogosławieństwo.

  Centralnym punktem była Msza św. w bazylice jasnogórskiej, której przewodniczył bp Henryk Tomasik. - Wpatrujemy się w bardzo żywe, konkretne wzory, bo nam potrzebne są bardziej żywe znaki wiary niż jakiekolwiek idee. A szczególnie młodemu człowiekowi potrzebne są drogowskazy, bardzo jasne drogowskazy. Mamy najpewniejszego przewodnika. To jest Jezus Chrystus, który przychodzi, proponuje, zachęca, oświeca i dokonuje rzeczy niezwykłych w sercu, które uwierzy - mówił w homilii.

  Asystę liturgiczną przygotowali ks. Przemysław Wójcik oraz uczniowie z ZSS nr 1 w Opocznie, a liturgię słowa - ks. Dariusz Szlachcic i młodzież z V LO w Radomiu.

  - Maturzyści szczególnie dziękowali bp. Tomasikowi. Nie było kwiatów, ale było ogromne serce. "Serce 2.0", nawiązujące do drugiego roku duchowych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Serce, w którym każda ze szkół odcisnęła swój ślad - wyjaśnia ks. Piekielnik.

  Planszę z "Sercem 2.0" przygotowali uczniowie z IV LO w Radomiu wraz z katechetkami Małgorzatą Sar i Martą Waniek.

  Młodzi uczestniczyli też w Drodze Krzyżowej na jasnogórskich wałach. Rozważania przygotowało II LO  w Skarżysku-Kamiennej.  Odpowiedzialnymi byli ks. Leszek Leszczyński i Małgorzata Janiec.

  Ostatnim elementem był akt zawierzenia Matce Bożej wszystkich maturzystów. Modlitwę zawierzenia przygotowała Ewa Pajestka, a w kaplicy Cudownego Obrazu odczytali ją uczniowie III LO w Radomiu.

  - Te elementy naszego spotkania na Jasnej Górze - jak duchowy GPS - wytyczyły trasę na jeden z najważniejszych okresów życia młodzieży przygotowującej się do egzaminów maturalnych. Zachęcaliśmy ich, by nie tylko prosili, ale też dziękowali i powrócili na Jasną Górę po egzaminach. Dobrą okazją będzie sierpniowa piesza pielgrzymka do Czarnej Madonny. Z Radomia wyruszy 6 sierpnia - mówi ks. Stanisław.

  Pielgrzymkę zorganizował Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Radomskiej. Uczestniczyli w niej też Karol Semik, wiceprezydent Radomia, i Izabela Renowska, dyrektor Delegatury w Radomiu Kuratorium Oświaty w Warszawie.

    Uczniowie z prezentem dla bp. Tomasika - "Sercem 2.0"
  ks. Stanisław Piekielnik
    Konferencję dla maturzystów wygłosił ks. Arkadiusz Latosek
  Ks. Stanisław Piekielnik

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół