• facebook
 • rss
 • "Mały Książę" z tytułem

  ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 20.05.2015 22:42

  - Wyróżnienie przyjmuję przede wszystkim jako wyraz uznania dla duszpasterstwa akademickiego, które jest ważną propozycją dla studiującej młodzieży - mówił bp Henryk Tomasik. Ordynariusz radomski otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, w swojej rodzinnej diecezji.

  Uroczystość odbyła się podczas święta uczelni. - Tegoroczne Święto Uniwersytetu ma tym bardziej podniosły charakter, że mamy wielki zaszczyt włączyć do grona najwybitniejszych osobistości związanych szczególnie z naszą uczelnią bp. Henryka Tomasika. Ekscelencjo, proszę przyjąć jeszcze raz serdeczne podziękowania od całej społeczności akademickiej naszej uczelni, że zechciał  ksiądz biskup uczynić nam ten honor i przyjąć godność doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Niech będzie to nasze akademickie podziękowanie za wskazywanie młodym ludziom drogi do prawdziwej dojrzałości - mówiła prof. Tamara Zacharuk, rektor UPH.

  Tytuł został przyznany na wniosek dziekana i rady Wydziału Przyrodniczego. Podczas obchodów przypomniano także, że bp Tomasik aktywnie uczestniczył w pracach duszpasterstwa nauczycieli. Brał udział w dyskusjach na temat ich sytuacji w okresie poprzedzającym reformę oświaty. Podkreślał wielką rolę wychowawców i nauczycieli w procesie wychowania młodzieży. ”Osobowość bp. Henryka Tomasika charakteryzuje umiejętność słuchania, rozumienia i niezwykły szacunek dla drugiego człowieka. Cechy te stawiają go w grupie wybitnych wychowawców i przyjaciół młodzieży. Jest człowiekiem młodego i głębokiego ducha. Ukazuje młodym ludziom drogę do dojrzałego i odpowiedzialnego angażowania się w sprawy drugiego człowieka i w życie społeczne” - podkreślono w uzasadnieniu przyznania tytułu.

  W imieniu diecezji radomskiej doktorowi honoris causa gratulował bp Piotr Turzyński: - Może się trochę narażę księdzu biskupowi, ale tylko trochę. W czasach akademickich studenci gromadzili się wokół księdza biskupa z radością w Duszpasterstwie Akademickim. Założone było wtedy Stowarzyszenie ”Przymierze”. Ono nadal istnieje. I tam ksiądz biskup dorobił się pseudonimu "Mały Książę". Potem "Mały Książę" dorastał i stał się wielkim sługą Królestwa, bo takie zawołanie umieścił w swoim herbie ”Przyjdź Królestwo Twoje”. Wielki sługa Królestwa przyszedł do naszej diecezji radomskiej. I tak, używając tego języka młodzieżowego, można by powiedzieć, że z planety Siedlce "Mały Książę" przybył do planety Radom. Mamy nadzieję, że ta planeta, jak lis w powieści Antoine'a de Saint-Exupéry’ego, została już oswojona. Chcę pogratulować w imieniu całej diecezji radomskiej księdzu biskupowi tego wyróżnienia.

  Sam bp Tomasik, dziękując za przyznany tytuł, mówił: - Wyróżnienie przyjmuję przede wszystkim jako wyraz uznania dla duszpasterstwa akademickiego, które jest ważną propozycją dla studiującej młodzieży. Decydującą formą w duszpasterstwie, gdy w nim pracowałem, były tzw. konwersatoria. W latach 70. ub. wieku ogromną popularnością cieszyły się spotkania poświęcone relacji między religią i nauką, między rozumem i wiarą. Sam uczyłem się młodzieży. Niezwykle ważne było na tym etapie słuchanie młodzieży, jej poglądów oraz poszukiwań i oczekiwań.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół