• facebook
 • rss
 • „Mały Książę” z tytułem

  ks. Zbigniew Niemirski

  |

  Gość Radomski 22/2015

  dodane 28.05.2015 00:00

  Biskup Henryk Tomasik otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczo- -Humanistycznego w Siedlcach.

  Uroczystość odbyła się podczas dorocznego święta siedleckiej uczelni, gdzie jeszcze przed sakrą biskupią ks. Henryk Tomasik był duszpasterzem akademickim. – Wyróżnienie przyjmuję przede wszystkim jako wyraz uznania dla duszpasterstwa akademickiego, które jest ważną propozycją dla studiującej młodzieży – mówił bp Tomasik.

  – Tegoroczne Święto Uniwersytetu ma tym bardziej podniosły charakter, że mamy wielki zaszczyt włączyć do grona najwybitniejszych osobistości związanych szczególnie z naszą uczelnią bp. Tomasika. Ekscelencjo, proszę przyjąć jeszcze raz serdeczne podziękowania od całej społeczności akademickiej naszej uczelni, że zechciał ksiądz biskup uczynić nam ten honor i przyjąć godność doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Niech będzie to nasze akademickie podziękowanie za wskazywanie młodym ludziom drogi do prawdziwej dojrzałości – powiedziała prof. Tamara Zacharuk, rektor UPH.

  Tytuł został przyznany na wniosek dziekana i rady Wydziału Przyrodniczego. Podczas obchodów przypomniano także, że bp Tomasik aktywnie uczestniczył w pracach duszpasterstwa nauczycieli. Brał udział w dyskusjach na temat ich sytuacji w okresie poprzedzającym reformę oświaty. Podkreślał wielką rolę wychowawców i nauczycieli w procesie wychowania młodzieży. „Osobowość bp. Henryka Tomasika charakteryzują umiejętność słuchania, rozumienia i niezwykły szacunek dla drugiego człowieka. Cechy te stawiają go w grupie wybitnych wychowawców i przyjaciół młodzieży. Jest człowiekiem młodego i głębokiego ducha. Ukazuje młodym ludziom drogę do dojrzałego i odpowiedzialnego angażowania się w sprawy drugiego człowieka i w życie społeczne” – podkreślono w uzasadnieniu przyznania tytułu.

  W imieniu naszej diecezji doktorowi honoris causa gratulował bp Piotr Turzyński: – Może się trochę narażę księdzu biskupowi, ale tylko trochę. W czasach akademickich studenci gromadzili się wokół księdza biskupa z radością w duszpasterstwie akademickim. Założone było wtedy Stowarzyszenie „Przymierze”. Ono nadal istnieje. I tam ksiądz biskup dorobił się pseudonimu „Mały Książę”. Potem „Mały Książę” dorastał i stał się wielkim sługą królestwa, bo takie zawołanie umieścił w swoim herbie: „Przyjdź królestwo Twoje”. Wielki sługa królestwa przyszedł do naszej diecezji radomskiej. I tak, używając języka młodzieżowego, można by powiedzieć, że z planety Siedlce „Mały Książę” przybył do planety Radom. Mamy nadzieję, że ta planeta, jak lis w powieści Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, została już oswojona. Chcę pogratulować w imieniu całej diecezji radomskiej księdzu biskupowi tego wyróżnienia.

  Natomiast sam nowo kreowany doktor honoris causa, dziękując za przyznany tytuł, mówił: – Decydującą formą w duszpasterstwie, gdy w nim pracowałem, były tzw. konwersatoria. W latach 70. ub. wieku ogromną popularnością cieszyły się spotkania poświęcone relacji między religią i nauką, między rozumem i wiarą. Sam uczyłem się młodzieży. Niezwykle ważne było na tym etapie słuchanie młodzieży, jej poglądów oraz poszukiwań i oczekiwań.

  Galeria zdjęć na: radom.gosc.pl.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół