• facebook
 • rss
 • Śpiewali o wodzie i żaglach

  Krystyna Piotrowska

  dodane 07.06.2015 15:57

  Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską "Rafa" 2015. To jeden z najstarszych festiwali szantowych w Polsce i najstarsza cykliczna impreza w Radomiu.

  Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Rafa 2015” w tym roku po raz pierwszy odbyły się w Muzeum Wsi Radomskiej. Pomysłodawcą, głównym organizatorem i duszą festiwalu niestrudzenie od 35 lat jest Magdalena Bieńkowska.

  Hm. Magdalena Bieńkowska pracowała kiedyś w radomskiej PSP nr 2. Tam założyła szkolne koło PTTK i harcerską drużynę turystyczną. Na ich bazie powstał Harcerski Klub Turystyczny „Bractwo Dębowego Liścia”, a druhna Magda została i jest do dziś jego opiekunką i animatorką. Podczas wędrówek i spotkań przy ognisku okazało się, że wielu młodych turystów to osoby utalentowane muzycznie. Nie brakowało znakomitych głosów i ludzi grających na różnych instrumentach. Tak zrodził się pomysł utworzenia pierwszego zespołu, który przyjął nazwę Bra De Li.

  Obecnie zespół zrzesza młodzież z wielu różnych szkół. Nadal koncentruje się na organizacji obozów, rajdów i „Rafy”. Pani Magda jako pedagog szkolny miała duży kontakt z dziećmi i młodzieżą oraz z ich rodzicami. Jak wspomina, kiedyś śpiewającej młodzieży w prowadzonej przez nią drużynie harcerskiej było zdecydowanie więcej. Wyjeżdżali też na obozy żeglarskie. - Moje dzieci śpiewały piosenki żeglarskie i szanty. I 35 lat temu powstał pomysł na zrobienie festiwalu. Wiele z tych moich śpiewających dzieci pływa teraz po morzach i oceanach, i tworzy zespoły w różnych częściach świata. Do tej pory festiwal odbywał się w sali koncertowej, bo organizowaliśmy go w listopadzie. Postanowiliśmy wyjść w plener, dlatego spotykamy się w maju i po raz pierwszy jesteśmy w amfiteatrze, w Muzeum Wsi Radomskiej. Może ten termin i to miejsce zostanie na stałe - zastanawia się pani Magda. Należy dodać, że nadal organizuje i prowadzi obozy żeglarskie.

    Magdalena Bieńkowska czuwała nad festiwalem i skwapliwie wszystko filmowała
  Krystyna Piotrowska /Foto Gość
  „Rafa” to jeden z najstarszych festiwali szantowych w Polsce i najstarsza cykliczna impreza w Radomiu.

  Festiwal rozpoczął się od przesłuchań konkursowych. Wykonawców oceniali: Sylwester Budzisz, przewodniczący jury, Magdalena Bieńkowska i Zofia Bałkowiec.

  Komisja oceniła występów w dwóch kategoriach wiekowych.

  W kategorii wykonawców poniżej 18. roku życia pierwsze miejsce zajął zespół „Outsiders”. Miejsce drugie wyśpiewały Joanna Tuzimek i Irmina Pijarska, a trzecie Klaudia Mazurkiewicz. Wyróżnienia otrzymały: Nina Kowalczyk i Katarzyna Niedzielska.

  W kategorii wykonawców powyżej 18. roku życia pierwsze miejsce zajęła Marta Włodarczyk. Kolejnych miejsc nie przyznano.

  Koncert finałowy rozpoczął się od występu finalistów ubiegłorocznego konkursu XXXIV Rafy 2014 - „Gdynia Radio”. Później scena należała do szantowych grup: „Mechanicy Shanty” i „EKT Gdynia”.

  Festiwalowi towarzyszyła wystawa plenerowa plakatów „Rafy” i wystawa pokonkursowa „Na szlaku wodnym i lądowym”.

  Organizatorzy festiwalu to: Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerskiego Klubu Turystycznego „Bra De Li”, przy którym działa także zespół pod tą samą nazwą, Muzeum Wsi Radomskiej, Radomski Okręgowy Związek Żeglarski oraz Hufiec ZHP Radom Miasto.

    Zdjęciom z wystawy pokonkursowej „Na szlaku wodnym i lądowym” przygląda się Karina Budzisz, być może przyszła uczestniczka festiwalu
  Krystyna Piotrowska /Foto Gość
    W oczekiwaniu na wyniki konkursu...
  Krystyna Piotrowska /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół