Nowy Numer 11/2018 Archiwum

In vitro to brak zrozumienia dla godności

Mamy do czynienia z brakiem zrozumienia dla szacunku godności osoby ludzkiej - uważa bp Henryk Tomasik, odnosząc się do zbliżającego się głosowania nad rządowym projektem ustawy ws. in vitro. Posłowie zbierają się na posiedzeniu Sejmu w dniach 23-25 czerwca. Z kolei Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny wyraziło przekonanie, że rządowy projekt wprowadza możliwość adopcji dzieci przez homoseksualistów.

Biskup Henryk Tomasik, który był gościem Radia Plus Radom, powiedział, że rządowy projekt ustawy legalizujący in vitro w Polsce jest „brakiem zrozumienia dla godności osoby ludzkiej”.

– Przecież mamy zapisane w konstytucji, że człowiek ma szczególną wartość. Pozostaje też pytanie, od kiedy temu człowiekowi należy się szacunek. Szukanie jakiejkolwiek granicy czasowej będzie rodzajem dyskryminacji. Bo jeśli powiemy, że człowiekowi przysługuje prawo do poszanowania osoby ludzkiej np. od 12. tygodnia, to znaczy, że jeśli ktoś ma 11. tygodni nie jest człowiekiem? Antropologia filozoficzna, ale także medycyna, biologia są tutaj ogromną pomocą, by zrozumieć coś bardzo ważnego, że człowiek jest człowiekiem od momentu poczęcia i przysługuje mu kategoria niezbywalnej godności, czyli szczególnej wartości osoby – powiedział bp Tomasik.

Z kolei Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny wyraziło przekonanie, że rządowy projekt wprowadza możliwość adopcji dzieci przez homoseksualistów. – Przewiduje bowiem łatwy sposób na adopcję dziecka z in vitro przez mężczyznę, który nie jest jego genetycznym ojcem. Wystarczy, że matka oświadczy, że jest jej „partnerem”. W ten sposób projekt otwiera furtkę dla homo-adopcji – mówi Paweł Kwaśniak, prezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.

Jego zdaniem rząd mocno naciska na posłów, aby przyjęli projekt. Jednak najniższe od lat poparcie dla Platformy Obywatelskiej oraz przegrana jej kandydata w wyborach prezydenckich może spowodować, że wielu polityków PO nie poprze tych radykalnych rozwiązań. Kwaśnik zachęca, by w biurach posłów rządzącej koalicji domagać się odrzucenia projektu ustawy o in vitro lub też wysłać do polityków mejl w tej sprawie.

« 1 »
oceń artykuł
TAGI:

Zobacz także

Reklama

 • Krzysiek
  23.06.2015 13:12
  Metoda in-vitro kojarzy mi się z metodą już wykorzystywaną w obozach koncentracyjnych:

  - Ty przeżyjesz - idziesz do baraku
  - Ty nie przeżyjesz - idziesz do gazu.

  - Ty przeżyjesz -idziesz do macicy
  - Ty nie przeżyjesz - idziesz do gazu (skroplonego).

  Ocena moralna selekcjonerów dokonana została w ławach sądów i trybunałów.
  doceń 0
 • Franek
  23.06.2015 17:13
  Mamy ponad 30 tysiecy tych darmozjadow bajeratoow pasozytow .Szukaja podziwu milosci miedzy spoleczenstwem. Swietymi sie robja, I wybieraja. Ludzi spowiadaja to 21 wiek. Kiedy te ludzie otworza oczy z tymi glupimi religijnymi bajeczkami
  doceń 0

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy