• facebook
 • rss
 • Profanacja kościoła w Iłży

  ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 24.06.2015 18:46

  Sprawcy namalowali odwrócone krzyże na ścianach, a także na obrazach w dwóch ołtarzach, a obraz z trzeciego ołtarza zrzucili i podarli.

  Kościół MB Śnieżnej w Iłży koło Radomia znajduje się na starym miejscowym cmentarzu. Użytkowany jest dwa razy w roku, ale – jak mówi proboszcz ks. kan. Stanisław Styś – jest odwiedzany każdego tygodnia.

  I dziś przed południem, właśnie podczas takiej wizyty, proboszcz odkrył ślady włamania, a potem we wnętrzu zobaczył namalowane na ścianach czarne odwrócone krzyże, pentagramy i zdemolowane wnętrze. Sprawcy namalowali symbole satanistyczne na ścianach, a także na obrazach w dwóch ołtarzach, a obraz z trzeciego ołtarza zrzucili i podarli. W czasie demolowania wnętrza posługiwali się łopatą i widłami, które pozostawili we wnętrzu, oparte przy wejściu do bocznej kaplicy.

  Powiadomiona policja do późnego popołudnia przez kilka godzin prowadziła czynności operacyjne.

  Symbolika satanistyczna może sugerować sprawców, choć niekoniecznie. Być może była to tylko dewastacja z użyciem takich znaków. Zdumiewają świece, których użyto. Kościelny mówi, że gdy był tu ostatnim razem, były znacznie mniej wypalone niż to widać obecnie. Pytania budzi także figura Matki Bożej ustawiona przez sprawców na głównym ołtarzu i postawiony obok przenośny konfesjonał.

  - Rozmawiałem z bp. Henrykiem Tomasikiem i ustaliliśmy, że w najbliższą niedzielę w kościołach dekanatu będą śpiewane przebłagalne suplikacje. Natomiast w sobotę 4 lipca o 20.00 zostanie odprawiona w kościele MB Śnieżnej Msza św., będziemy śpiewać suplikacje, a na koniec odbędzie się Apel Jasnogórski - informuje proboszcz.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Ajja
   25.06.2015 07:41
   "Pytania budzi także figura Matki Bożej ustawiona przez sprawców na głównym ołtarzu i postawiony obok przenośny konfesjonał".
   Obawiam się że konfesjonał mógł posłużyć komuś do łatwiejszego wejścia na ołtarz. Strach pomyśleć co robili z figurą...
   A świece pewnie zapalili by klimat był bardziej "mroczny".
  • BuryPies
   25.06.2015 08:30
   Nawet jeżeli sprawcy zostaną złapani to i tak nic im nie grozi...władza sądownicza stwierdzi, że to niska szkodliwość czynu.
  • Maurycy-Ciamciara
   27.06.2015 19:03
   Dlatego trzeba wynagradzać Bożemu Sercu za wszelkie zniewagi i grzechy...
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół