• facebook
 • rss
 • Barwny korowód na początek

  Marta Deka

  dodane 28.08.2015 13:50

  Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Opocznie odbywa się już po raz 5. - Cały czas się rozwija. Mam nadzieję, że przez kolejne lata festiwal będzie rozsławiał Opoczno i gminę na całym świecie - mówi Zdzisław Miękus, dyrektor imprezy i opoczyńskiego MDK.

  W tegorocznym festiwalu biorą udział zespoły z Włoch, Słowacji oraz Bośni i Hercegowiny. Jego gospodarzem jest Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej "Tramblanka".

  Włosi przyjechali z Cingoli, które leży w regionie Marche. W tym roku obchodzą 50-lecie grupy. Jak mówili, przekazują sobie folklor z dziada pradziada. Do Opoczna przyjechali nie tylko, by zaprezentować swoje sceniczne umiejętności. Przywieźli ze sobą produkty spożywcze, z których słynie ich region: kiełbasę, sery i oliwę.

  Krzysztof  Goworek ma 16 lat, a 10 lat tańczy w "Tramblance". Nie po raz pierwszy brał udział w festiwalu. - To jest bogate doświadczenie. Widzimy, że nie tylko my kultywujemy folklor, ale też ludzie na całym świecie. Poznajemy różnorodność i barwność sztuki ludowej. Te spotkania pokazują, że folklor jest przepiękny w każdym swoim obliczu i w każdym miejscu świata - powiedział.

  Festiwal rozpoczęła parada ulicami miasta. W Miejskim Domu Kultury wszystkie zespoły śpiewały i tańczyły. Ich koncerty były gorąco oklaskiwane przez publiczność.

  - Dla nas międzynarodowy festiwal jest naprawdę ważnym wydarzeniem. Dzięki niemu możemy być rozpoznawalni, a mnie bardzo zależy, żeby o naszym mieście mówiono w kraju i za granicą. Festiwal ma bardzo ciekawą formułę. Ona ciągle się rozwija i ewoluuje. Za każdym razem potrafimy dostrzec coś nowego, nowe zespoły, nowe tańce, ale również nowe formy kreacji. W tym roku będziemy mieli okazję zapoznać się z pierwszym jam session, gdzie wszystkie zespoły będą wspólnie muzykować, tańczyć - powiedział Rafał Kądziela, burmistrz Opoczna, podczas otwarcia festiwalu.

  Wiele atrakcji organizatorzy zaplanowali też na kolejne dni festiwalu. Dziś 28 sierpnia w MDK o 19.00 wystąpi Kapela Szymona, a o 20.30 będzie jam session z zespołami międzynarodowymi.

  W sobotę zaplanowano Dzień Wielu Kultur. Na placu przed MDK będzie prezentacja kultury, tradycji i kuchni poszczególnych krajów. Tego dnia odbędzie się również Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych "Pasiaczek".

  W niedzielę będą parada zespołów i koncert galowy, podczas którego wszystkie zespoły wykonają polkę tramblankę. Podczas trwania festiwalu zagraniczne zespoły prezentować się będą także w Bełchatowie, Drzewicy i Białaczowie.

  Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Rozwoju Opoczyńskiej Wsi i Miejski Dom Kultury w Opocznie. Dyrektorem organizacyjnym jest Zdzisław Miękus, dyrektorem artystycznym - Marta Lewandowska.

  Szczegółowy program TUTAJ.

    Pamiątkowa fotografia wszystkich zespołów ludowych. W środku Marta Lewandowska i Zdzisław Miękus
  Marta Deka /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół