• facebook
 • rss
 • Walczą o buławę Drużyny Rzeczypospolitej

  Krystyna Piotrowska

  dodane 05.09.2015 18:58

  Na Turnieju Drużyn Puszczańskich 2015 w Pionkach i Puszczy Kozienickiej spotkały się najlepsze drużyny harcerzy. Przez trzy dni rywalizują w konkurencjach sportowych i terenowych o miano Drużyny Rzeczypospolitej. Zakończenie turnieju w niedzielę 6 września.

  Uroczyste rozpoczęcie turnieju odbyło się w Pionkach, w ogródku jordanowskim, i połączone było z Mistrzostwami Musztry Paradnej. Ostatnie takie zawody odbyły się na Pomorzu w 2012 roku. Wówczas tytuł Mistrzów Musztry ZHR przypadł 41 Pionkowskiej Drużynie Harcerzy „Zarzewie” im. A. Małkowskiego. Ponieważ tegoroczny turniej odbywa się w Pionkach, pionkowscy Mistrzowie Musztry rzucili wyzwanie innym drużynom.

  Ideą Turnieju Drużyn Puszczańskich jest integracja harcerzy z całej Polski przez współzawodnictwo w tradycyjnych dyscyplinach harcerskich. Turniej co roku odbywa się w innym rejonie Polski. Harcerze spotykali się już w: Trójmieście, Wejherowie, Warszawie, Sochaczewie, Łodzi, Lublinie, Niedrzwicy, Krakowie, Niepołomicach, Wrocławiu. Turniejowe zmagania trwają przez trzy dni. W tym czasie harcerze uczestniczą m.in. w grze dziennej, nocnej i sportowej. Drużyna, która zdobędzie tytuł Drużyny Rzeczypospolitej trzy razy z rzędu, otrzymuje go dożywotnio.

  Rozkazy na rozpoczęcie turnieju odczytał phm. Krzysztof Michał Piaseczny HR, komendant Turnieju Drużyn Puszczańskich 2015.

  - Zlot Drużyn Puszczańskich jest to bardzo duże święto dla drużyn harcerskich. Sprawdza ich sprawność. Gościmy wybrane drużyny, które spełniają określone kryteria: muszą mieć instruktora, odpowiedni stan, muszą pracować metodycznie, odbywać obozy, pracować z zastępami. W każdej z drużyn jest około 25 osób – to uczestnicy oraz kadra. W sumie gościmy w Pionkach niemal 700 osób - powiedziała hm. Lidia Wierzbicka, przewodnicząca Zarządu Obwodu Ziemia Radomska Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

  Na TDP gospodarzy reprezentują aż dwie drużyny - 41 Pionkowska Drużyna Harcerzy „Zarzewie” im. A. Małkowskiego i 1 Pionkowska Drużyna Harcerzy „Czarna Jedynka” im. Józefa Piłsudskiego. Trzeba zaznaczyć, że na terenie Pionek ponad 300 osób należy do harcerstwa.

  Turniej Drużyn Puszczańskich 2015 jest największym w historii ZHR. Swój udział w nim zgłosiło 25 drużyn - od Szczecina do Bielska-Białej i od Poznania do Lublina.

  Turniej zakończy się Mszą św. koncelebrowaną przez kapelanów ZHR w kościele pw. NMP Królowej Polski w Pionkach. Następnie kolumny TDP przejdą ulicami miasta do ogródka jordanowskiego. Tam odbędzie się uroczysty apel, podczas którego zostaną ogłoszone wyniki rywalizacji. Najlepszy zespół - Drużyna Rzeczpospolitej - otrzyma buławę.

    Phm. Krzysztof Michał Piaseczny HR, komendant Turnieju Drużyn Puszczańskich 2015
  Krystyna Piotrowska /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół