• facebook
 • rss
 • Odpowiedzieli na zaproszenie "Niezłomnych"

  Krystyna Piotrowska

  dodane 12.11.2015 14:51

  Harcerze ze Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych "Niezłomni" w Jedlni-Letnisku zaprosili mieszkańców do uczestnictwa w obchodach Święta Niepodległości.

  Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. za Ojczyznę w kościele pw. św. Józefa. Po Eucharystii poczty sztandarowe oraz mieszkańcy przeszli pod pomnik na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tu, po odśpiewaniu hymnu państwowego i okolicznościowych przemówieniach, delegacje złożyły kwiaty, a harcerze zapalili znicze.

  Po wyprowadzeniu sztandarów rozpoczęło się uroczyste świętowanie. Jego pierwszym punktem był Bieg Rodzinny, w którym każdy mógł wystartować. Do przebiegnięcia była trasa o symbolicznej długości 1918 m. Zawodnicy w chwili startu wypuścili białe i czerwone balony. Wielu z nich, biegnąc, trzymało biało-czerwone flagi.

  - Super się biegło. Biegamy dla przyjemności. Staramy się być zawsze na wszystkich biegach organizowanych w naszej miejscowości. Niektóre z nich są charytatywne, wtedy biegniemy na przykład dla dzieci niepełnosprawnych. Prowadzimy też stronę "Aktywna Jedlnia" - powiedziała Agnieszka Sławińska, która biegła razem z koleżanką.

  Uczestnikiem biegu był również Wincenty Korczak ze Stowarzyszenia "Biegiem Radom", mieszkaniec pobliskiej Antoniówki. - My wspomagamy działania harcerzy, a harcerze wspomagają nasze działania. Pomagają nam na przykład zabezpieczać trasę, bierzemy również wspólnie udział w organizowaniu biegów charytatywnych w Jedni-Letnisku. Pomysł na przeżywanie tego święta w takiej formule powstał w ubiegłym roku. W tym roku powiązaliśmy to ze wsparciem działań harcerzy i zbieraniem pieniędzy na ekshumację żołnierzy wyklętych - mówił.

  Można powiedzieć, że mózgiem tego wydarzenia był pwd. Paweł Szulc HO, szczepowy Jedleńskiego Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych "Niezłomni", ale wydarzenie organizowane było przez wiele stowarzyszeń i aktywnych mieszkańców m.in. wójta oraz Radę Gminy, harcerzy i harcerki z Jedleńskiego Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych "Niezłomni" wraz ze swym licznym gronem przyjaciół i rodziców, Stowarzyszenie Przyjaciół Jedlni-Letnisko i Wrzosowa i Stowarzyszenie Pozytywny Format.

   - Tak, jak w ubiegłym roku, organizujemy obchody Święta Niepodległości w taki sposób, żeby mogły w nich wziąć udział całe rodziny w bardziej uroczysty sposób. Impreza przygotowywana jest nie tylko przez harcerzy, ale też przez różne stowarzyszenia, które chciały się do nas przyłączyć. Harcerzy wspierali i wspierają również rodzice. A co przygotowaliśmy? Obok Biegu Rodzinnego, zapraszamy m.in. na pokaz filmu patriotycznego o Ignacym Paderewskim. Działa patriotyczna kawiarenka, jest też kącik dla zucha i malucha. W czasie gry dla rodzin pokażemy pewne aspekty działania podczas konspiracji w końcu I wojny światowej. Gra współfinansowana jest z pieniędzy pochodzących z gminy - wylicza P. Szulc.

  Harcerze pod względem organizacyjnym dopięli wszystko na ostatni guzik, ale aura spłatała im figla. Mżył deszcz i wiał dość silny wiatr. Na szczęście przygotowane były duże namioty, w których można było się skryć i spokojnie coś zjeść i wypić herbatę.

  Obok, w harcówce, byłym budynku dworca PKP, znajdowała się wystawa zdjęć harcerskich. W budynku dla chętnych przygotowane były również gry planszowe.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół