• facebook
 • rss
 • Najpierw wybrany w Radomiu

  ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 13.11.2015 11:42

  Wicemarszałkiem Senatu RP IX kadencji został Adam Bielan, który wystartował z rekomendacji PiS jako przedstawiciel Polski Razem. W wyborach zdobył 77 912 głosów.

  Choć urodził się w Gdańsku, to w wyborach wystartował w Mazowieckiem po raz drugi. Wcześniej stąd w 2009 r. skutecznie ubiegał się o reelekcję do Parlamentu Europejskiego. W rodzinnym mieście ukończył IX LO, a w Warszawie rozpoczął studia z zakresu stosunków międzynarodowych w Szkole Głównej Handlowej. Tego kierunku nie ukończył. Został absolwentem politologii.

  Podczas studiów włączył się w działalność organizacji studenckich. Był przewodniczącym Niezależnego Zrzeszenia Studentów (1996-1998), a później wiceprzewodniczącym międzynarodowej organizacji studenckiej European Democrat Students (1999-2000).

  Po raz pierwszy w 1997 r. został posłem Sejmu RP III kadencji. Wystartował z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Był członkiem Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego (1998-2001) i Przymierza Prawicy (2001-2002). W 2002 r. ponownie został wybrany do Sejmu jako poseł IV kadencji. Startował wówczas z list Prawa i Sprawiedliwości i był rzecznikiem prasowym tej partii. Dwa lata później, startując z listy PiS w okręgu małopolskim i świętokrzyskim, wszedł do Parlamentu Europejskiego. W 2007 r. był jego wiceprzewodniczącym. W 2009 r. ponownie wszedł do Parlamentu Europejskiego, startując z list Prawa i Sprawiedliwości w okręgu mazowieckim.

  W listopadzie 2010 r. wystąpił z PiS i przystąpił do ugrupowania Polska Jest Najważniejsza. Po zaledwie 4 miesiącach został z niego wykluczony. W 2014 r. przystąpił do ugrupowania Polska Razem (potem został jego wiceprzewodniczącym) i z jego list startował do europarlamentu. Tym razem bezskutecznie. W ostatnich wyborach parlamentarnych wystartował do Senatu z rekomendacji PiS jako przedstawiciel Polski Razem. Zdobył  77 912 głosów. Został wybrany wicemarszałkiem Senatu IX kadencji.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół