• facebook
 • rss
 • "Gratias tibi" dla zasłużonych

  Marta Deka

  dodane 22.11.2015 23:36

  W tym roku przypada 20. rocznica powołania Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej. W patronalne święto - uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata - członkowie stowarzyszenia świętowali swój jubileusz w sanktuarium MB Pocieszenia w Starej Błotnicy. Dziękowali za otrzymane łaski i oddali się w opiekę Matce Bożej na następne lata.

  Akcja Katolicka w diecezji liczy obecnie ponad 300 członków w 20 parafialnych oddziałach. 20 lat temu, 24 listopada 1995 r., powołał ją ówczesny ordynariusz bp Edward Materski. - "Matce Bożej Pocieszenia, Pani Ziemi Radomskiej, i św. Kazimierzowi, Patronowi Diecezji, zawierzam to dzieło" - napisał w dekrecie erekcyjnym.

  - W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata chcemy wyznać naszą wiarę w Jego panowanie nad światem. Chcemy też powiedzieć, że pragniemy, by On był Królem naszych serc, Panem naszego życia. Chcemy wołać: "Przyjdź królestwo Twoje", by to królestwo, które nie jest z tego świata, przez naszą pracę, apostolstwo, wiarę się dokonywało - powiedział na rozpoczęcie Mszy św. ks. kan. Andrzej Jędrzejewski, diecezjalny asystent kościelny.

  Eucharystii w błotnickim sanktuarium, w której z racji patronalnego święta oprócz Akcji Katolickiej uczestniczyli też członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, przewodniczył bp Henryk Tomasik. - Dzisiaj Panu Bogu dziękujemy za te dwa stowarzyszenia. Są one związane ze szczególną decyzją pracy nad sobą, aby kształtować życie w duchu Ewangelii, aby kształtować życie społeczne, życie swojego środowiska, życie rodzinne, zawodowe, młodzieżowe. Panu Bogu dziękujemy za te dwie formy wyznania wiary i troski o to, aby wokół nas budowało się i realizowało Boże królestwo. Dzisiaj prosimy Chrystusa o pomoc w odważnym wyznawaniu wiary i odważnym przyznawaniu się do Niego - mówił w homilii. Powiedział też, że Chrystus czeka na to, aby każdy z nas przez swoje decyzje i swoją postawę wyznawał: "Tak, Chrystus jest moim królem".

  W czasie Mszy św. 36 kandydatów na członków KSM złożyło ślubowania oraz otrzymało legitymacje i odznaki.

  - Mój brat jest w KSM. Bardzo mu się podobały różne spotkania i czuwania. Mówił, że to zbliża do Pana Boga i człowiek czuje się spełniony duchowo. Chcę cieszyć się swoją młodością wraz z Bogiem - powiedział po ślubowaniu Piotr Więcaszek z parafii pw. św. Doroty w Wolanowie.

  Julia Klimek pochodzi z parafii MB Różańcowej w Bielisze. - Postanowiłam, że będę bardziej rozwijała swoją wiarę, nie tylko chodziła do kościoła co niedzielę. Gdy się razem spotykamy, nie tylko spędzamy wspólnie czas, ale dużo mówimy o Panu Bogu - powiedziała.

  Bp Tomasik wręczył też nominacje księżom asystentom i prezesom parafialnych oddziałów AK oraz legitymacje nowym członkom.

  Michał Walczyk, nowy prezes Parafialnego Oddziału AK przy parafii św. Rafała Kalinowskiego w Radomiu, od dwóch lat jest członkiem Akcji Katolickiej. - Poprzednia pani prezes powiedziała, że pora, aby młodzież przejęła pałeczkę, dlatego że jest wiele zadań na ten rok. Będą u nas Światowe Dni Młodzieży, rozpoczyna się Rok Miłosierdzia. Dzięki stowarzyszeniu możemy dawać świadectwo własnego życia, pokazywać owoce konkretnej naszej pracy, nie tylko modlitwy, ale konkretnych czynów - powiedział.

  Na zakończenie Eucharystii bp Tomasik odczytał akt zawierzenia Akcji Katolickiej Matce Bożej.

  Druga część uroczystości odbyła się w Gminnej Bibliotece Publicznej. Tam ks. kan. Adam Płuciennik, pierwszy diecezjalny asystent kościelny, który funkcję tę pełnił ponad 10 lat, wygłosił wykład o początkach AK.

  Z racji jubileuszu przyznano też statuetki "Gratias tibi" ("Dziękujemy ci"). Otrzymali je ci, którzy z dużym oddaniem pracowali dla dobra Akcji Katolickiej. Wśród odznaczonych byli księża, osoby świeckie oraz redakcje: "Ave Gościa Radomskiego", Radia Plus Radom i portalu diecezji radomskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół